Studené versus teplé obklady: Kdy je lepší zahnat bolest chlazením a kdy zahříváním

Použití tepla nebo chladu k odstranění bolesti je velice účinným a především jednoduchým a rychlým řešením. Ovšem nastává jeden podstatný problém – v jaké situaci aplikovat teplé obklady a v jaké studené? Teď už to budete konečně vědět!

Léčba teplem

Vyhřívací podložky, sauna, napařovací ručníky a horké koupele představují tepelnou terapii zlepšující krevní oběh, uklidňující bolest, hojící poškozené tkáně a zvyšující elasticitu svalů. Co se týká lokální bolesti, jako je například ztuhlý krk, je dobré přiložit napařený ručník a místo nahřívat. Pokud nás bolí celé naše já, doporučujeme relaxaci v sauně nebo se naložit do horké koupele. Teplo je nejúčinnější při dlouhodobém působení na základě úrovně bolesti od 20 minut až po 2 hodiny.

Léčba chladem

Ledové nebo zmrzlé gelové balíčky, chladící spreje, ledové masáže nebo koupele se používají při kryoterapii, která pomáhá pro snížení zánětu, otoku nebo bolesti kolem kloubů a šlach. Terapie chladem se používá pouze krátkodobě, což znamená 10 – 15 minut, aby se nepoškodily nervy, tkáň nebo pokožka. Zažíváte-li skutečně velkou bolest, vždy je lepší aplikovat studený obklad několikrát denně.

Jednoduše řečeno, teplo aplikujte na mírnou bolest nebo ztuhlost svalů a led na záněty, otoky a ostré bolesti.

Líbily se vám dnešní informace? Pokud se vám zdály užitečné, rozhodně je neváhejte sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com