Studenti našli při potápění zrezivělý předmět pokrytý řasami. Skrýval v sobě ztracené rodinné bohatství

Dva studenti mikrobiologie mají jednu společnou vášeň – potápění. Často hledají pod vodou hvězdice a zkoumají fascinující mořský svět. Jednou však při jednom ze svých ponorů našli něco mnohem vzácnějšího než pár živých tvorů. Ta věc vypadala jako zrezivělá starožitnost pokrytá řasami, ale při bližším prozkoumání zjistili, že jde o digitální fotoaparát, který v sobě skrýval neuvěřitelné záznamy.

Zachovalá paměťová karta

Mladíci prováděli výzkumné ponory poblíž vancouverského pobřeží. Kameru objevili v hloubce 12 metrů. Profesorský sbor byl ohromen množstvím mikroorganismů, které se usadily na těle komory, bylo jich nejméně 7 druhů. Největším překvapením však byla zachovalá paměťová karta.

Spousta fotografií a videí

Studenti vyjmuli paměťovou kartu pinzetou, aby nic nepoškodili. „Pořád jsem přemýšlel, zdali jsou fotografie uloženy na kartě. Musel jsem lehce očistit kontakty. Vložil jsem kartu do notebooku a najednou to šlo,“ uvedl nadšeně. Na paměťové kartě je kupodivu opravdu dobře zachována spousta videí a fotografií z jakéhosi rodinného setkání na moři s datem 2012.

„Fotoaparát byl plný fotek a videí. Poslední datum ukazovalo 30.7.2012. Působilo to, jako by se rodina sešla na nějaké důležité životní události,“ řekl jeden z chlapců. Studenti zveřejnili pár snímků v naději, že by někdo mohl poznat majitele fotoaparátu. Doufali, že mohou lidem vrátit jejich vzpomínky na tento den.

Studenti hledali majitele fotoaparátu

Tento postup však nepomohl. Udělali tedy nějaké výtisky a nalepili je na přeplněná místa ve městě Brimfield. Studenti věděli, že v tomto městě trvale žije sotva 250 rodin a že z oznámení o nálezu někdo pozná známou tvář. Úředníci místní pobřežní stráže poznali jednoho z rodinných příslušníků na fotografii. Ukázalo se, že v daném roce ho zachránili po ztroskotání lodi.

Po obdržení dat od záchranářů studenti muže vypátrali. Byl to umělec Paul Burgoyne, který toho nešťastného léta mířil na jachtě do svého domu, když udeřil hurikán a jeho loď byla kvůli kamenům zničena. Naštěstí Paula o pár hodin později objevili záchranáři pobřežní stráže. Muž nadšený, když ho pobřežní hlídka informovala o nálezu. Nemohl tomu uvěřit.

Muž vysvětlil poslední záběry na kameře

Při havárii jachty přišel o spoustu věcí a nemyslel si, že ještě někdy uvidí alespoň jednu z nich. Při předání fotoaparátu pohovořil o hodnotě poslední vzpomínky zachycené v zařízení. Vůbec nešlo o veselé rodinné setkání, ale o smutnou událost – rodina se sešla, aby rozptýlila popel rodičů. „To, že se mi kamera vrátila spolu s fotografiemi, je pro mě opravdu úžasná věc,“ vypráví dojatě Paul.

Úvodní obrázek: Shaul Omar/Creative Commons/Attributio 3.0, Zdroj: Bbc.com