Suchost v ústech: Nevinný a zároveň značně nepříjemný příznak vážných onemocnění

Jedná se o nevinný příznak, který může varovat před několika možnými závažnějšími nemocemi. Pokud vás tedy sucho v ústech trápí příliš často, je třeba vyhledat pomoc u specialistů, protože důvodů, proč k němu dochází, může být skutečně mnoho. Samozřejmě, pokud vyloučíte, že jste nedodržovali pitný režim.

Suchost v ústech

Odborně xerostomie může být příznakem celé řady nemocí. K suchosti dochází při snížené tvorbě slin, což může být důsledkem dehydratace, užívání některých léků, cukrovky, autoimunitních onemocnění a podobně. Kromě signálu, jenž může značit rozvoj některých onemocnění, lidé se suchostí v ústech jsou vystaveni riziku zvýšené kazivosti zubů a potíží s dásněmi.

Co může značit suchost v ústech?

Odborníci zdůrazňují, že suchost v ústech se vyskytuje u gastritidy, cholecystitidy, problémů trávicího traktu a poruch příjmu potravy. Sucho v ústech může být doprovázena hořkou chutí nebo plakem na jazyku či zubech. Stejně tak se mohou vyskytnout zubní katy či problémy s dásněmi a sliznicí ústní dutiny.

Příčiny suchosti v ústech

Sucho v ústech může být způsobeno poškozením nervů v oblasti hlavy a krku, traumatem nebo v důsledku operace. Sucho v ústech se může objevit také jako následek zubních problémů a ústních infekcí. Tento nepříjemný problém může vyvolat i nadměrné pocení, hormonální poruchy, onemocnění žaludku nebo pálení žáhy. V některých případech může sucho v ústech znamenat i to, že se u vás začal rozvíjet Sjögrenův syndrom. Sucho v ústech se může objevit i při chrápání nebo užívání některých léků.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Webmd.com