Dnešní svět by se jistě mohl charakterizovat jako svět mobilních telefonů, sociálních sítí a selfíček. Z toho důvodu se čím dál tím častěji mluví o narcismu. Jsou všichni ti lidé, kteří denně sdílejí svůj život na internetu a neustále sami sebe fotí při nejrůznějších situacích, narcisté? A co vlastně narcismus znamená a jak jej můžeme u sebe nebo u někoho jiného identifikovat?
Příznaky narcismu
Narcismus je porucha osobnosti, která je ovšem často špatně chápána a hůře rozpoznatelná, než byste si mohli myslet. Narcismus má dvě strany. Narcistický člověk na jedné straně může extrémně toužit po obdivu, na druhou stranu se může cítit velice méněcenně a nejistě, což ho naprosto ovládá. U některých tedy dominuje nepřirozeně vysoké sebevědomí, u jiných naprostá nejistota. Obecně však platí, že alespoň pět z následujících příznaků může určit narcistickou poruchu osobnosti:
- Velké ego
- Neustálá touha po obdivu
- Nedostatek empatie
- Závislost na pozornosti
- Agresivní chování
- Nedostatek emocí
- Velmi špatná schopnost přijímat kritiku
- Extrémní žárlivost
- Nedostatek lítosti nebo pocitu viny
- Touha po moci
- Prosazování svých zvláštních práv
- Využívání výhod ostatních k dosažení svých vlastních cílů
- Arogance nebo povýšené chování
- Posedlost po neomezeném úspěchu, síle, genialitě, kráse a ideální lásce
- Náchylnost k depresi
Narcismus a vztahy
Lidé s narcistickou poruchou osobnosti často očekávají od ostatních zvláštní zacházení a nedokážou tolerovat kritiku. To může vést k problémům v milostném životě, uvnitř rodiny i v práci. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že narcismu se člověk jen tak nezbaví, proto, pokud s druhou osobou chcete skutečně zůstat, budete se muset s jeho narcistickými rysy naučit tak trochu žít. To ale neznamená, že se narcista nemůže snažit své narcistické projevy zmírnit.
Shutterstock
Léčba narcismu
Nedostatek sebereflexe může člověku s narcismem ztěžovat rozpoznání poruchy. Což je škoda, protože existují různé způsoby léčby těchto typů poruch osobnosti, které přinejmenším dokážou zmírnit příznaky.
- Kognitivně behaviorální terapie
- Schématická terapie
- Psychodynamická terapie
- Terapie podporující mentalizaci
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Psychologiemagazine.nl