Lidé mladších 40 let by se měli mít na pozoru. Syndrom náhlého úmrtí lze předvídat pomocí dvou hlavních příznaků, které rozhodně není radno ignorovat

Lidé mladší 40 let by neměli podceňovat pravidelné kontroly na kardiologii. Důvodem je hrozba syndromu náhlé smrti. Tento syndrom, známý jako SADS (Sudden Arrhythmic Death Syndrome), je smrtelný pro všechny jedince bez ohledu na to, zda jsou fyzicky zdatní nebo zdraví.

Co znamená syndrom náhlého úmrtí?

Je to termín používaný k popisu neočekávaných úmrtí u mladých lidí, nejčastěji se vyskytujících u lidí mladších 40 let. Termín se také používá, když pitva nemůže najít zjevnou příčinu smrti. I když má syndrom ve svém názvu slovo „náhlé“, můžete nebezpečí předvídat pomocí dvou hlavních příznaků, které rozhodně není radno ignorovat.

Hlavní příznaky syndromu náhlé smrti

Nadace SADS se sídlem v USA uvádí, že více než polovina ze 4 000 úmrtí dětí, dospívajících nebo mladých dospělých na SADS ročně má jeden ze dvou hlavních varovných příznaků. Patří mezi ně rodinná anamnéza diagnózy SADS nebo náhlá nevysvětlitelná smrt člena rodiny a mdloby či záchvaty během cvičení nebo určité formy vzrušení.

Záznamy pacientů s SADS

Kardioložka a výzkumnice doktorka Elizabeth Paratz potvrdila: „Melbournský Baker Heart and Diabetes Institute registr byl první v zemi a jeden z mála na světě, který kombinoval ambulantní, nemocniční a forenzní informace. Existují záznamy od lidí, kteří prodělali infarkt a nebyla nalezena žádná příčina.“ Lékaři se domnívaji, že případná neinformovanost může být způsobena tím, že se spousta „nehod“ děje mimo nemocnici. O většinu těchto pacientů se vlastně starají zaměstnanci záchranných služeb a posudkoví lékaři.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Bhf.org.uk