Syndrom vánočního stromku – co to přesně znamená a jedná se o skutečnou nemoc?

S blížícím se chladným počasím se najednou všude vyrojí spousta článků o zdraví, jak se o něj starat, jak předejít nachlazení a tak podobně. Tentokrát jsme ale narazili na příběh o zdraví související s vánočním stromkem a typem nemoci, kterou lze nazvat syndrom vánočního stromku.

Na základě mnoha publikací a článků, jsou vánoční stromky zdrojem plísní, které mohou způsobit pěknou spoušť v našem dýchacím traktu a potenciálně překazit naši sváteční zábavu. To může být problém především pro lidi, postižené alergií na plísně. Nutno ovšem podotknout, že ani alergie na plísně nejsou ještě přesně pochopeny, takže v tuto chvíli nemusíte ještě házet pochybné pohledy na váš vánoční stromek.

Zárodeční buňky plísní, alergie a astma

Zárodeční buňky plísní v různých formách a velikostech jsou stále přítomny v našem prostředí – uvnitř i venku. Může existovat více než jeden milión druhů plísní, které obývají naši planetu, z nichž více než 100 rodin nebo generací může získat alergii na plísně. Zárodeční buňky plísní jsou nebezpečné pouze tehdy, dosáhnou-li kritické úrovně – platí především pro osoby s alergií na plísně, jinými alergiemi nebo astmatem, kdy vystavení plísním může sloužit jako druhotný spouštěč a zhoršuje příznaky.

Představují vánoční stromky zdravotní rizika?

Bylo zjištěno, že zhruba 7% alergiků zaznamenalo příznaky, když měli v domácnosti vánoční stromek. Výsledky se mohou strom od stromu lišit, ale přesto jsou příznaky alergie na vánoční stromek přítomny. Skočíme-li do roku 2011, kdy byla provedena analýza 28 vzorků vánočních stromků, bylo objeveno na 53 druhů plísní, z nichž 70% bylo potenciálně škodlivých.

Vánoční stromek ANO nebo NE?

V zimním čase se projeví spousta onemocnění, od nachlazení přes chřipku až po astmatické záchvaty. Je-li na vině vánoční stromek nebo kombinace jiných faktorů, to nevíme. Nicméně, pokud máte alergii nebo astma, je třeba zvážit výběr vánočního stromku pečlivě. Je dobré, pokud stromek před tím, než ho vezmete do domácnosti, umyjete, doma ho budete mít jen na minimální možnou dobu a pomocí čističky vzduchu udržíte hladinu plísní pod kontrolou.

zdroj: www.medicalnewstoday.com