Nejčastěji kladené otázky ohledně letadel a létání

Věděli jste, že kolikrát letová posádka letí společně poprvé? Na první pohled se to tak nemusí zdát, ale členové letové obsluhy často pracují s různou skupinou spolupracovníků. Ovšem i přesto se snaží dělat vše proto, aby poskytovali ty nejlepší služby každému cestujícímu na palubě.

Sestavili 9 odpovědí na otázky ohledně létání, na které jste se vždy chtěli zeptat.

Jaká je nejodpornější věc v letadle?

Většina letušek přiznává, že v letadle nepije horkou vodu, čaj ani kávu. Voda, kterou používají k výrobě nápojů je ta samá, která prochází koupelnovým systémem, takže pravděpodobně nebude tolik čistá. Na základě testů bylo prokázáno, že letadlová voda nedodržuje normy EPA pro bezpečnost vody, neboť obsahuje škodlivé bakterie. Z toho všeho vyplývá, že v letadle se vždy rozhodujte spíše pro balenou vodu.

Opravdu musíme vypínat svůj mobilní telefon?

Podle předpisů je zakázáno používat elektronická zařízení pod 3 000 metrů výšky. Notebook nebo hudební přehrávač můžete používat nad touto letovou úrovní, ale telefon musí zůstat vypnutý během celého letu. Každopádně nikdo, dokonce ani členové letové posádky, skutečně vypnuté telefony v letadle nemá. Letušky přiznávají, že toto pravidlo je více než opatrné, ve skutečnosti zapnutý mobilní telefon nemůže letadlo poslat směrem dolů. Ovšem pro piloty mohou být nepříjemné, proto je lepší je nechat vypnuté.

Jak se letový personá může “odměnit” nepříjemným cestujícím?

Práce letušky může být někdy opravdu těžká. Očekává se, že s hrubým a nepříjemným cestujícím se vždy vypořádá s klidem a s úsměvem. Ovšem existují jemné způsoby, jak se drzým cestujícím pomstít, aniž by si toho všimli. Nejčastější cestou je zřejmě ignorace, ale pokud je někdo obzvlášť otravný, přicházejí s opatřením v podobě malého množství alkoholu v nápojích a s množstvím sody nebo šťávy. Občas dokonce i s přidáním projímadel.

Co dokáže letadlový personál nejvíce naštvat?

Stříhání nehtů, chození do koupelny bez obuvi (zatímco tam opravdu není voda na zemi), výměna plenky na sklápěcím stolečku, nacpání velkého kufru do přihrádky nad hlavou tak, že nejde ani zavřít – všechny tyto věci a možná i některé další mohou letušky velice obtěžovat. Navíc všechny přiznávají, že se mohou cítit opravdu dotčeně, pokud je nepozdravíte při vstupu do letadla.

Co se stane, když se někomu během letu udělá opravdu špatně?

Podle letušek nejběžnější situace spojené s nevolností se týkají hlavně diabetiků, kteří mají přísnou dietu a nemohou nic jíst ani pít. Takže pokud se někomu udělá opravdu špatně, letová posádka komunikuje s lékařskou společností, která radí, co přesně dělat a zda se má letadlo odklonit nebo může pokračovat dál. Pokud se jedná například o úmrtí, posádka tuto informaci nikdy neoznamuje nahlas. V letadle jsou umístěny diskrétní skříňky nebo místnosti, kam se zesnulý přesune nebo se najde řada sedadel, kde by mohl být uložen a důstojně zakryt.

Jak tato práce ovlivňuje vztahy?

Jakmile se stanete členem letové posádky, vždy budete mít problém doma vysvětlovat váš pracovní harmonogram. Vaši blízcí zřejmě ne vždy pochopí, proč se musíte vzdát svátků s rodinou. Odhaduje se, že míra rozpadů vztahů mezi pracovníkem letové obsluhy a někým, kdo s touto prací nemá nic společného, je mnohem vyšší než mezi dvěma členy paluby letadla. Je to z toho důvodu, že vyvstává několik otázek ohledně žárlivosti a důvěry v důsledku neschopnosti trávit spolu čas.

Mohou palubní personál během dlouhého letu spát?

Samozřejmě. Letušky jsou také jen lidé a potřebují si odpočinout, aby pak opět mohly plnit přání cestujících. Takže poté, co obslouží všechny cestující, jdou si vybrat své přestávky a zbytek posádky pokračuje v práci. Malé postele pro členy paluby se obvykle nacházejí v ocasu letadla nebo někde uprostřed, kde mohou letušky spát nebo také pouze relaxovat.

Mají členové posádky letadlové jídlo?

Zpravidla jsou vybaveni vlastními cateringovými službami, ale obvykle si nosí své jídlo z domova, obzvláště když ví, že v letadlovém jídle je spousta soli a oleje.

Jak pečlivě se uklízí letadlo?

Ačkoli jsou sklápěcí stolky každou noc čištěny a otírány, podle mikrobiologů se jedná o nejméně čisté místo v letadle vzhledem k tomu, že spousta lidí je využívá na úplně jiné věci, než pro které jsou primárně určeny. Viz již zmíněná výměna plenky. Ale co víc ještě. Obsluha totiž používá jeden kus utěrky na všechny stolky v letadle. Měli byste se také zajímat o přikrývky a polštáře, protože se používají znovu a znovu. Nejlepší je požádat o novou deku v plastovém obalu.

zdroj: brightside.me