Také vás trápí výběr vánočních dárků? Přehodnoťte letos způsob výběru, může vám to hodně pomoci

S příchodem vánočních svátků jsme všichni zaneprázdněni výběrem perfektních dárků pro rodinu a přátele. Ovšem na základě nové studie možná přehodnotíte celý proces výběru, protože mnozí z nás to dělají úplně špatně.

Výzkumní pracovníci navrhují, abychom se zaměřili na dary, které obdarovaná osoba ocení v dlouhodobém horizontu než na rozpočet, jak to běžně děláváme. Takže, pokud přemýšlíte nad dalším párem teplých ponožek pro otce nebo kosmetickými potřebami pro babičku, není to až tak špatný nápad. Je dokázáno, že většina z nás vybírá dárky na základě toho, jak daná osoba bude reagovat při jejich rozbalování, zatímco druhá osoba se skutečně více zajímá, jaký pro ni bude mít dar užitek z praktického a dlouhodobého hlediska.

Z přehledu minulých studií bylo také zjištěno, že ve většině případů panuje nesoulad mezi očekáváním příjemce a motivací dárce při výběru dárku, což ve finále vždy vede ke zklamání obdarované osoby. V podstatě jde o to, že dárce přemýšlí nad dárkem tak, aby příjemce okamžitě ohromil, ale příjemce se více zajímá o dary, které poskytují hodnotu v průběhu času.

Existuje tak mnoho chyb při darování, které jsou následovány tímto „zklamáním“, možná vám některé budou znít povědomě:

  • Pokus o „překvapení“ příjemce tím, že dárce ignoruje sestavený seznam požadovaných dárků od příjemce.
  • Dárce se zaměřuje na materiálové dárky, z kterých by se příjemce mohl radovat ihned, namísto zážitkových darů jako je například masáž, kterou příjemce může velmi dobře ocenit později.
  • Peněžité dary se jménem příjemce nebo různé dotace, které může obdarovaný sice ihned ocenit, ale později ztrácejí na hodnotě.

Abyste letos se svými dárky opravdu “zaváleli”, pokuste se prostě a jednoduše vžít do osoby, kterou chcete obdarovat, snažte se o empatii a zaměřte  se na dárky, které budou oceněny dlouhodobě.

zdroj: www.medicalnewstoday.com