Tělo varuje před rakovinou pomocí varovných signálů. Dejte si pozor na průvodní symptomy

V boji proti rakovině učinili lékaři a vědci za posledních pár let velký pokrok. Přesto podle statistik některou z onkologických chorob v průběhu svého života onemocní každý třetí obyvatel České republiky. To znamená, že se tato nemoc týká prakticky každého člověka. I když ne přímo osobně, vyskytnou se nádorové novotvary v těle někoho z příbuzných či přátel. Z globálního hlediska je právě rakovina také jednou z hlavních příčin předčasného úmrtí lidí z celého světa.

Rakovině lze částečně předcházet

I když se rakovina může objevit náhle a bez varování, takových případů je ve skutečnosti minimum. Většina nemocných získá od svého těla dostatečně brzy varovné signály, které je možné zachytit a obrátit se s nimi na svého lékaře. Faktem je, že čím dříve příznaky zachytíte a rakovina je vám diagnostikována, tím vyšší jsou šance na přežití a úplné vyléčení. Naopak v pozdějších stádiích, kdy se zhoubné nádory začnou šířit do celého těla, je šance na přežití mizivá.

Do jisté míry je možné vzniku rakoviny také předcházet. Mezi ovlivnitelné rizikové faktory patří zejména vlivy životního stylu a tělesných proporcí.

  • Obezita a nedostatek pohybu prokazatelně souvisí s vyšší pravděpodobností vzniku rakoviny tlustého střeva, slinivky břišní, ledvin, prsu, děložní sliznice, vaječníků, prostaty a nejspíš i některých dalších.
  • Zvýšený příjem alkoholu zvyšuje například riziko vzniku kolorektálního karcinomu
  • Kouření zase souvisí s rakovinou plic a hrtanu

Příčiny vzniku nádorů, které ovlivnit nelze, můžeme řadit do skupiny geneticky podmíněných faktorů, s nimiž souvisí rodinná anamnéza, věk a vliv tělesných proporcí, zejména výšky. Ve hře mohou být další biologičtí a chemičtí činitelé, jako jsou některé druhy virů, různé druhy chemikálií, radioaktivního, ultrafialového, rentgenového a jiného záření a také vlivy hormonů. V těchto případech představují nejlepší šanci na přežití pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, který je schopen včas zachytit časné známky rakovinného bujení a doporučí vám nejvhodnější léčbu.

Dejte si pozor na průvodní symptomy

Jak už jsme uvedli výše, čím dříve zaznamenáte průvodní příznaky rakoviny a vyhledáte lékařskou pomoc, tím lepší vyhlídky máte na přežití i úplné vyléčení nemoci. Proto je vhodné mít alespoň rámcový přehled o tom, které příznaky se mohou ve spojitosti se vznikem karcinomu objevit.

Náhlý úbytek na váze

Nevysvětlitelná a prudká ztráta hmotnosti bývá nejčastějším prvním příznakem rakovinného bujení v těle, který mnoho pacientů zaznamená. Podle Americké společnosti pro rakovinu (American Cancer Society) před svou diagnózou rakoviny mnoho lidí neočekávaně zhublo až padesát kilogramů nebo více.

Náhlá ztráta na váze však může být způsobena i jinými zdravotními problémy, jako je hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy). Rozdíl mezi ní a rakovinou spočívá v tom, že hubnutí se může objevit velmi náhle a prudce. Nejvýznamnější je tento efekt u rakoviny jícnu, žaludku či slinivky nebo u rakoviny plic.

Horečka

Horečka je přirozenou reakcí těla na infekci nebo jiný druh nemoci. Ve skutečnosti horečka nebývá jedním z prvních příznaků a obvykle se vyskytuje až v pozdějších fázích, kdy rakovina metastázuje, tedy rozšiřuje se do okolních tkání, což už bývá konečné stádium.

Výjimkou je leukémie nebo lymfom, u kterých se horečka objevuje jako jeden z prvních příznaků.

Neobvyklé krvácení

Některé druhy rakoviny mohou způsobit neobvyklé krvácení. Zejména rakovina tlustého střeva nebo konečníku způsobuje stolici s příměsí krve, rakovina prostaty či močového měchýře způsobuje krvavou moč a rakovina plic nebo žaludku může způsobovat krvavý kašel nebo zvracení.

Tyto příznaky jsou alarmující a je třeba je bezodkladně hlásit svému lékaři.

Únava

Nevysvětlitelná únava, která nepřestává ani po vydatném spánku, může být dalším příznakem rakoviny. Ve skutečnosti je to jeden z nejčastějších raných symptomů této skupiny chorob, ale může být zapříčiněna i jinými zdravotními komplikacemi, které ale nebývají o moc bezpečnější (infarkt, mrtvice atd.).

Nejnápadnější únava se objevuje v případě leukémie. Může ale souviset i se ztrátou krve v případě jiných typů rakoviny.

Bolesti

Ve chvíli, kdy se rakovina začne šířit a metastázovat do okolních i vzdálenějších oblastí těla, začnou se objevovat bolesti. Například bolest zad se často vyskytuje v případě rakoviny tlustého střeva, prostaty, vaječníků nebo konečníku.

Vytrvalý kašel

Kašel je přirozený způsob, kterým se tělo zbavuje nežádoucích látek v průběhu nachlazení, chřipky, alergických reakcí, objevit se může dokonce při nízké vzdušné vlhkosti. Pakliže ale žádný z objektivních důvodů kašle neexistuje a přesto tyto obtíže přetrvávají, může se jednat o symptom zdravotních obtíží, jako je srdeční infarkt nebo právě rakovina.

V případě rakoviny plic může dlouhodobý kašel navzdory lékům přetrvávat dlouhou dobu. Kašel může být velmi urputný a někdy způsobuje také chrapot. Jak nemoc postupuje, připojuje se vykašlávání krvavých hlenů.

Trvalý kašel bývá také příznakem rakoviny štítné žlázy.

Další příznaky

V souvislosti s konkrétním typem rakoviny se mohou objevit další příznaky, které byste neměli přehlížet. Jedná se zejména o:

  • Změny na kůži (bradavice, vyrážky, hrudky, boule, ale také hyperpigmentace, zažloutnutí, zarudnutí nebo dokonce zvýšený růst vlasů)
  • Změny trávení (potíže s polykáním, změny chuti k jídlu či bolest po jídle, nevolnosti, zvracení, nadýmání či pocity plnosti)
  • Noční pocení (intenzivní tvorba studeného potu)

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com