Vše, co byste měli vědět o trávicím systému. Znáte všechny jeho funkce v těle?

Teprve v posledních letech začali vědci chápat vliv trávicího systému jinými slovy mikrobiomu a jeho roli, kterou hraje v našem celkovém zdraví, mysli, emocích a samozřejmě i tělesné hmotnosti. Pokud chcete lépe pochopit své tělo, začněte u trávicího systému. Zde je několik věcí, které byste o něm měli vědět.

Obranný systém

Jednou z nejdůležitějších rolí mikrobiomu je, že funguje jako obranný systém. Brání usazování některých škodlivých bakterií v našem těle a udržuje mírně kyselé pH, které tyto bakterie nezvládají porazit. Mikrobiom působí jako armáda hlídající celé naše tělo, včetně zažívacího traktu.

Posiluje imunitní systém

Zdravý trávicí systém nás činní méně náchylným k nemocem a posiluje imunitní systém. Děje se tak proto, že 70 – 80% imunitního systému funguje  v našich střevech a správná rovnováha bakterií, jako součást mikrobiomu, udržuje imunitní systém zdravý a silný. Stejně tak nás trávicí systém může chránit před nemocemi, které nesouvisejí s gastrointestinálním traktem. Zdravá střevní flóra slouží jako prevence před kardiovaskulárními chorobami, neurologickými problémy, obezitou, dokonce i před rakovinou.

Absorpce živin

Další výhodou je, že střevní bakterie vstřebávají živiny, jako je vitamín B12, vitamín K a biotin, které naše tělo udržují zdravé.

Zvýšené trávení

Mikrobiom pomáhá trávicím orgánům lépe fungovat, uvolňuje kyselinu mléčnou, která spouští imunitní systém, a podporuje sekreci trávicích enzymů, které potřebujete k trávení potravy.

Produkce krátkých mastných kyselin

Jakmile má tělo k dispozici určité druhy vlákniny a probiotik, střevní flóra produkuje krátké řetězce mastných kyselin. Ty jsou velmi prospěšné pro buňky, jež tvoří naše střeva a podporují jejich hojení, tím i celkové zdraví gastrointestinálního traktu.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Proctoclinic.gr