Zdravé aktivity pro naše srdce, které neobsahují namáhavá cvičení. Pohyb může být i zábava

Důvodem k vedení aktivního životního stylu by měl být především zdravý kardiovaskulární systém. Nejen, že cvičením posilujeme své srdce, ale také podporujeme normální tok krve a kyslíku v těle, udržujeme hladinu cholesterolu a krevního tlaku na zdravé úrovni, snižujeme inzulínovou rezistenci a posilujeme imunitní systém. To všechno jsou klíčové faktory pro dlouhověkost. Ovšem ne každý má vůli a sílu provádět aerobní cvičení, jako je běh, jízda na kole nebo plavání. Existují i jiné účinné způsoby, jak zvýšit naši srdeční frekvenci a zlepšit zdraví.

Rychlá chůze

Chůze rychlostí 4,5 – 5,5 km za hodinu je dostatečně rychlá, aby mohla být zahrnuta do kardiovaskulárního cvičení střední intenzity pro průměrného dospělého člověka. Chůze je navíc přístupná úplně každému, nezpůsobuje příliš vysoké nárazy, což znamená, že je dobrá pro naše klouby a snižuje možnost drobných poranění ve srovnání například s běháním.

Domácí práce

Se stejným tempem a intenzitou můžete dělat i domácí práce. Ovšem nemluvíme zrovna o mytí nádobí nebo žehlení. Účinné činnosti zahrnují mytí auta, čištění vany nebo generální úklid.

Doprava

Až příště budete chtít odejít z domu do konkrétního cíle, místo jízdy autem nebo veřejnou hromadnou dopravou ,jděte pěšky nebo jeďte na kole. Stejně tak zvolte místo výtahu schody. Ačkoli se to nezdá, tyto drobné změny udělají spoustu dobrého pro vaše zdraví.

Silové tréninky

Odborníci doporučují posilování alespoň dva dny v týdnu, protože se zdá, že má nepřímý vliv na zdraví našeho srdce a udržuje náš pohybový aparát silný. Abyste byli schopni dlouhodobě reagovat na intenzivní aerobní cvičení, musíte být schopní zvýšit flexibilitu a sílu. Silové tréninky navíc mohou navýšit svalovou hmotu a hustotu kostí, stejně tak zrychlit metabolismus a udržovat zdravou tělesnou hmotnost. Zkuste jógu, pilates nebo vzpírání, pokud vám to vaše tělo dovolí.

Zábavné aktivity

Pohybové aktivity nemusí mít přísný harmonogram nebo abychom je cítili jako trest. Tanec, hraní s domácím mazlíčkem, to mohou být alternativní způsoby cvičení, které obsahují především zábavu.

Cvičení jako přestávka

Nemusíte zrovna cvičit 30 minut denně nebo 3krát týdně. Chytrým způsobem můžete využít pauzy v práci. Po 1 hodině práce vstaňte a 10 minut skákejte přes švihadlo nebo udělejte pár dřepů.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Huffpost.com