Tři faktory, které jsou podle psychologů klíčové pro zdravý a pevný vztah

Kliničtí psychologové a odborníci na emocionálně zaměřené terapie pro páry navrhují tři nejdůležitější faktory, díky nimž zůstane vztah zdravý po dlouhou dobu. Klíčem takového vztahu je balíček obsahující přístupnost, okamžitou reakci a emocionální závazek. Pokud tedy cítíte, že se váš vztah ubírá nesprávným směrem, zaměřte se na tyto tři věci.

Přístupnost

Lidé musí mít pocit, že mají přístup ke svému partnerovi a naopak. Aby bylo možné tento faktor uvést do praxe, věnujte svému partnerovi nezbytnou pozornost a projevujte citlivost ve chvílích, kdy se k vám snaží přiblížit. Stejně důležité je být k dispozici, jednoduše poslouchejte, co vám druhý člověk říká a vyhodnoťte, jak se cítíte, aniž byste byli kritičtí.

Komunikace

Možná se vám komunikace zdá jako něco, co je naprosto normální a zřejmé, ale ne v každém vztahu tomu tak je. Když k vám váš partner mluví, vnímejte ho, reagujte, odpovídejte. Ujistěte jej, že jste tady pro něj a že jeho starosti jsou i vaše starosti a jsou pro vás stejně důležité. Když jsou dva lidé k sobě chladní a nereagují jeden na druhého, vytvářejí spoustu problematických situací, které mohou být důvodem k ukončení vztahu.

Emoční pouto

Je důležité starat se nejen o své city, ale i o ty partnerovy. Čím více emocionální váš vztah bude, tím také bude silnější.

Úvodní obrázky: Freepik, Zdroj: Govastileto