Tělo versus zima aneb Způsoby, jakými nás organismus udržuje v teple, aniž bychom o tom vůbec věděli

Jakmile nastane zima, určitě jste si všimli, jak chladné počasí dokáže ovlivnit naše tělo. Klesající teploty mohou představovat suchou pokožku, svědění očí a náladovost. To není ale vše! Aniž bychom si to vůbec uvědomovali, naše tělo pracuje na tom, aby nám nebyla příliš velká zima. Zde je několik způsobů, jakými se naše tělo během zimy mění, aby nás udrželo v teple.

Průtok krve se zvyšuje

Když nás zasáhne krutá zima, pod povrchem našeho těla se toho děje spousta. Jak teploty klesají, zvyšuje se tok krve do kůže. Otevírají se krevní cévy, aby se teplá krev dostala do chladných míst.

Tváře zrůžoví

Naše kůže obdrží takový nával krve, že na jejím povrchu můžeme pozorovat růžový odstín, zejména na nose a tvářích.

Pociťujete častější nutkání k močení

Všechno souvisí se vším. Žíly se napnou, ve vašem krevním řečišti se zvýší tlak a ledviny čerpají více tekutiny, aby tento tlak snížily. Plný močový měchýř je místem pro další tepelné ztráty, takže močení pomůže šetřit teplo v těle.

Začínáte se třást

Takový stav známe zřejmě všichni. Jakmile je nám skutečně chladno, chvějeme se. To se děje z velice dobrého důvodu – svalová aktivita v podobě třasu pomáhá vytvářet teplo. Naše svaly v podstatě cvičí, aby nás zahřály.

Naběhne vám husí kůže

Zkontrolujte si své paže, když vejdete do chladné místnosti nebo vás ovane studený vítr. Ačkoli vaše pokožka může vypadat legračně, husí kůže slouží k dobrému účelu. Svaly kolem našich vlasových folikulů se stahují, což znamená další ochranu před studeným počasím.

Ztrácíte méně vlasů

Ačkoli jste možná slyšeli, že v zimě přicházíme o více vlasů, je to mýtus. Studie ve skutečnosti ukazují, že lidé v zimě ztrácejí méně vlasů než v létě. Dává to smysl – v zimě potřebujeme více ochlupení, abychom se lépe udrželi v teple.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál zajímavý, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: bestlifeonline.com