Chystáte se začít hubnout? Těmto dietám se raději vyhněte

Kromě změny životního stylu v rámci skončení s kouřením, konzumace většího množství ovoce a zeleniny, zapojení sportu do života je nejčastějším předsevzetím hubnutí – diety. Posilovny v lednu praskají ve švech a obsah lednice se najednou zcela změní. Ne všechny diety se však ukázaly jako přínosné pro naše tělo a zdraví. Pokud se chystáte začít hubnout, představíme vám několik diet, které nestojí za to zkoušet. Alespoň pokud chcete shodit nadbytečná kila trvale.

Alkalická dieta

Tato strava zakazuje potraviny, které podporují tvorbu kyselin v těle, například hovězí maso. Naopak doporučuje zásadité potraviny nebo neutrální pokrmy. Stoupenci alkalické neboli pH diety tvrdí, že příliš nízké pH vyvolané kyselými jídly zkracuje život a podporuje rychlejší stárnutí. Odborníci však tvrdí, že alkalická dieta je jen dalším módním výstřelkem moderní doby s možná rychlou účinností, ale neschopností udržet získané výsledky dlouhodobě. Člověku nakonec více škodí, než prospívá.

Potraviny plodnosti

Jak už název sám napovídá, dieta je zaměřena na zlepšení plodnosti u žen a optimalizuje celkové reprodukční zdraví zvýšenou konzumací dobrých tuků a celozrnných výrobků a eliminací sacharidů. Vzhledem k tomu, že je dieta nízkosacharidová, vede ke ztrátě hmotnosti, ale také energie. Navíc neexistuje dostatek důkazů, že by skutečně podporovala plodnost.

Dieta s nízkým glykemickým indexem

Tato strava doporučuje výběr potravin na základě hladiny cukru v krvi. Potraviny, které jsou na stupnici glykemického indexu výše, jsou bohaté na sacharidy. Je logické, že je dieta účinná, protože vyřazuje ze stravy potraviny s vysokým obsahem cukru, ovšem i spousta zdravých druhů ovoce je na stupnici glykemického indexu vysoko, a přesto je dobrá pro naše zdraví.

Paleo dieta

Velice populární dieta, která upřednostňuje potraviny, které byly dostupné pouze jeskynním lidem – maso, ryby, zelenina atd. Zatímco potraviny jako rafinovaný cukr, obiloviny, mléčné výrobky a luštěniny nejsou považovány za vhodné.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Indiatimes.com