Těsně před infarktem tělo vysílá varovné signály, kterých je třeba si všímat a následně přijmout vhodná opatření

Mezi hlavní rizikové faktory srdečního infarktu patří obezita, minimální fyzická aktivita a kouření. Měsíc nebo i kratší dobu těsně před infarktem tělo vysílá varovné signály, kterých si musíte být vědomi, abyste mohli přijmout vhodná opatření a odstranit riziko spojené s útokem a následky srdečního infarktu.

Bolest na hrudi

Projevuje se v různé formě a intenzitě u mužů i žen. Pro muže je to nejdůležitější časný příznak blížícího se infarktu a neměl by být ignorován. Naopak postihuje pouze 30 % žen. Bolest na hrudi se může rozšířit do jedné nebo obou paží-nejčastěji levé paže, dolní čelisti, krku, ramen nebo žaludku. Může být trvalá nebo dočasná.

Nadměrné pocení

Neobvyklé nebo nadměrné pocení je brzkým příznakem srdečního infarktu. Může se tak stát kdykoli během dne nebo noci. Většinou postihuje ženy a bývá zaměňováno za návaly horka nebo noční pocení v menopauze.

Nepravidelný srdeční tep

Arytmie je často doprovázena záchvaty paniky a úzkosti, zejména u žen. Objevují se náhle a mají podobu nepravidelného srdečního tepu nebo tachykardie. Cvičení může také zvýšit srdeční frekvenci, zejména u lidí s aterosklerózou. Symptom trvá asi 1-2 minuty. Pokud neustupuje a pociťujete závratě a velkou únavu, okamžitě zavolejte lékaře.

Ztráta vlasů

Další viditelná známka rizika srdečních onemocnění. Nejčastěji postihuje muže nad 50 let, ale může se objevit i u žen. Plešatost je také spojena se zvýšenou hladinou kortizolu v těle. Velkou pozornost věnujte vypadávání vlasů na temeni hlavy.

Dušnost

Dušnost je neschopnost zhluboka se nadechnout. Objevuje se často u mužů i žen a začíná již 6 měsíců před infarktem. Bývá varovným signálem mnoha nemocí. Osoba nedokáže přijmout dostatek vzduchu, pociťuje závratě a dušnost.

Nespavost

Další příznak spojený se zvýšeným rizikem srdečního infarktu nebo mrtvice a je častější u žen než u mužů. Člověk je úzkostný, má potíže se spánkem a často se budí uprostřed noci.

Bolest břicha

Bolest břicha, nevolnost, nadýmání a nepohodlí v břiše jsou běžné příznaky srdečního infarktu u mužů i žen. Bolesti břicha před infarktem jsou epizodické povahy, uvolňují se a vracejí se na krátkou dobu. Cvičení může bolesti žaludku zhoršit, takže pozor na jakoukoli zvýšenou aktivitu.

Únava

Neobvyklá únava je jedním z hlavních příznaků blížícího se infarktu, zejména u žen. Únava není způsobena fyzickou nebo duševní aktivitou a vrcholí na konci dne. Je to nejviditelnější příznak a jen stěží zůstane bez povšimnutí, protože osoba nemůže vykonávat základní funkce, jako je sprchování nebo stlaní postele.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cdc.gov, Thehospitalsofprovidence.com