Tipy, jak chránit svou pleť při nošení roušky. Teď už vás kožní problémy trápit nebudou

Nošení roušek je nezbytný způsob, jak snížit šíření koronaviru, který způsobuje COVID-19. Jak pandemie pokračuje, stále více důkazů potvrzuje účinnost roušek. Navzdory tomu, že jsou roušky v dnešní situaci zásadní, spousta lidí má z jejich nošení obavy. U některých totiž mohou zapříčinit vznik vyrážky, pupínků, akné a dalších kožních problémů na obličeji. Dnes pro vás máme tipy, jak se zbavit kožních problémů a zároveň chránit sebe a ostatní pomocí roušky.

Kdo patří do rizikové skupiny?

Větší pravděpodobnost kožních problémů při nošení roušky mají především lidé, kteří již bojují s problematickou pletí. Žijí například s:

  • Růžovkou
  • Akné
  • Atopickou dermatitidou, známou jako ekzém
  • Citlivostí na suchý nebo vlhký vzduch
  • Alergií
  • Periorální dermatitidou

V případě nošení roušky může být největším problémem právě periorální dermatitida, jelikož se jedná o stav podobný růžovce – kolem úst, nosu a brady se objevuje zarudlá, hrbolatá vyrážka, tedy přesně na místě, kde se zakrýváme rouškou. 

Na materiálu záleží

Ochranné roušky vyrobené z kombinace bavlny nebo polyesteru, jako jsou trička nebo povlečení, jsou k pokožce celkem šetrné a jemné. Materiál s hladkou strukturou sníží tření, které může odírat a dráždit spodní část obličeje.

Ujistěte se, že rouška správně sedí

Důležitou součástí správného nošení roušek je zajistit, aby vám na obličeji dobře seděla a zakrývala nos i ústa. Aby se zabránilo odření, neměla by být ani příliš těsná, ani příliš volná.

Udržujte roušku čistou

Mastnota, nosní hleny, sliny a pot se mohou dostat na ochrannou roušku. Po každém použití byste ji proto měli vyprat s pracím prostředkem šetrným k pokožce. Jednorázové roušky ihned vyhoďte. Čisté roušky byste měli uchovávat v sáčku, aby se na ně nedostaly vnější nečistoty.

Rutinní péče o pleť

Pokud máte obavy z vyrážky, doporučují se jemná, šetrná mýdla a pleťová voda bez vůně. Na noc zkuste zvlhčovač. Před navléknutím roušky použijte ochranný krém nebo sprej, který vytvoří bariéru mezi rouškou a pletí. 

Dejte si pauzu od make-upu

Pokud víte, že budete trávit delší čas s rouškou na obličeji, zvažte menší pauzu od zbytečné kosmetiky navíc. Nikdo neuvidí vaši spodní polovinu tváře, je tedy ideální čas vynechat make-up nebo cokoli jiného, co by vám mohlo ucpat póry nebo zhoršit akné.

Obrázky: Freepik