Trápí vás otoky na rukou nebo nohou? Příčinou mohou být stravovací návyky i nedostatek pohybu

Zadržování vody nebo chcete-li zadržování tekutin či otoky, nastává tehdy, když se uvnitř těla hromadí nadměrné množství tekutiny, jenž se vyskytuje v oběhovém systému nebo v tkáních a dutinách. Výsledkem jsou otoky rukou, nohou, kotníků nebo chodidel. Tento stav může být zcela běžným, například během období těhotenství, ale v některých případech může být příznakem závažnějších onemocnění, jako je selhání ledvin nebo srdce. Patříte-li do skupiny lidí, kteří u sebe zadržování vody a otoky zaznamenali, ale nemáte žádné jiné zdravotní komplikace, příčinou mohou být následující věci.

Sůl

V těle se sodík váže na vodu a pomáhá tak udržovat rovnováhu tekutin uvnitř i vně buněk. Při výraznější konzumaci potravin s vysokým obsahem soli své tělo vystavujete vyššímu riziku zadržování vody. 

Nedostatek hořčíku

Hořčík je velice účinným minerálem pro snižování retence vody v těle. Potraviny bohaté na hořčík, jako jsou ořechy, zrna, hořká čokoláda nebo listová zelenina mohou doplnit vaši potřebnou denní dávku hořčíku.

Nedostatek vitamínu B6

Jedná se o stejný případ jako u hořčíku. Ideální zdroje vitamínu B6 jsou banány, brambory, vlašské ořechy a maso, takže je zkuste začlenit do svého pravidelného jídelníčku a tím předejít otokům.

Málo draslíku

Pokud se u vás vyskytne problém se zadržováním vody v těle, na vině může být nedostatek draslíku. Tento minerál za prvé zvyšuje produkci moči a za druhé snižuje hladinu sodíku v těle. Zaměřte se na banány, avokádo a rajčata.

Rafinované sacharidy

Tím máme na mysli zpracované cukry a zrna, jako je stolní cukr nebo bílá mouka. To vše vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což může způsobit zadržování sodíku.

Žádná fyzická aktivita

Cvičení stimuluje lymfatický systém, aby pracoval správně. Když se tak stane, reguluje hladinu vody v těle. Otoky tak nastávají při delší fyzické nečinnosti, například sedíte-li celý den v kanceláři u počítače. Pomoci vám může také zvedání nohou.

Dehydratace

Je to v podstatě ironie, že vyšší příjem vody může ve skutečnosti snížit zadržování vody v těle. Voda pomáhá vašim játrům přeměnit tuk na energii, ale když to nemohou v rámci dehydratace provést, tělo bude zadržovat nadbytečný tuk a tím způsobovat nadýmání.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, sdílejte jej se svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com