Trend otužování. Třicet vteřin ledové sprchy pro zdravou pokožku, vlasy i srdce

Zřejmě se vám již někdy stalo, že ve sprše došla teplá voda a vám nezbývalo nic jiného než dokončit hygienu pod tekoucí ledovou vodou. Ačkoli to může být zpočátku velký šok, třicet vteřin ve studené vodě může udělat spoustu prospěšného pro vaše zdraví. Dokonce tato metoda má i svůj název – „Scottisch Shower“ nebo „James Bond Shower“. Znamená ukončit běžnou sprchu a nahradit ji 30 vteřinami pod studenou vodou, která poskytne úžasné výhody pro vaše tělo a pokožku.

Zlepšuje bdělost

I když pouhá myšlenka na studenou sprchu a pocit zimy po těle nemusí být zrovna příjemný, bude mít řadu blahodárných účinků. Vaše tělo dostane náhlý šok změnou teploty a donutí vás zhluboka dýchat, aby se zahřálo. Tím se zvýší váš celkový příjem kyslíku, což zase zvýší vaši srdeční frekvenci a uvolní příval krve do vašeho těla. Pokud se raději sprchujete ráno, tato metoda vám dodá energii na celý den.

Pozitivní vliv na vlasy a pokožku

Jedním z nejlepších přírodních způsobů, jak vylepšit stav své pokožky a vlasů, je osprchovat se studenou vodou. Horká voda totiž pokožku i vlasy vysušuje, zatímco studená uzavírá póry a brání jejich ucpávání. Co se týká vlasů, zploští se vlasové folikuly, což znamená, že budou vlasy silnější, lesklejší a zdravější.

Zlepšuje krevní oběh a imunitní systém

Studená voda zvyšuje průtok krve v těle. Lepší oběh znamená lepší schopnost bojovat s různými kožními a srdečními problémy. Díky zvýšené cirkulaci tepny účinněji pumpují krev, čímž se zlepšuje celkové zdraví srdce. Může také pomoci vyčistit zablokované tepny, snížit krevní tlak a posílit imunitní systém.

Podporuje hubnutí

Existují dva typy tělesného tuku – bílý a hnědý. Pokud konzumujete více kalorií, než tělo potřebuje, vytváří se bílý tuk, který se hromadí v dolní části zad, pasu, stehnech a na krku. Jelikož neměníme kalorie v bílém tuku na energii, je těžké se ho zbavit. Hnědý tuk je naopak to, co potřebujeme, abychom udrželi své tělo v teple. Hnědý tuk je také znám jako dobrý tuk. Tento druh tuku se aktivuje, jakmile je tělo vystaveno mrazu. Studená sprcha proto může stimulovat aktivitu hnědého tuku a pomoci tak tělu hubnout.

Uklidňuje bolavé svaly

Rychlá studená sprcha po cvičení může snížit bolest svalů stejným způsobem, jako když si sportovci po tréninku dávají studené koupele. Studie ukázala, že studená vodní lázeň po dobu 24 minut byla účinná při snižování bolesti svalů.

Zmírňuje stres

Studená sprcha bez jakékoli přípravy může zvýšit vaši toleranci ke stresu a různým chorobám. Hladiny kyseliny močové u člověka vystaveného chladným stimulům jsou významně sníženy během a po vystavení chladu.

Brání depresi

Chladové receptory v kůži reagují na studenou sprchu vysíláním obrovského množství elektrických impulsů do mozku. Ukázalo se, že tento proces pomáhá zmírnit příznaky deprese a celkově zlepšuje náladu.

Obrázky: Freepik