Trpíte panickými záchvaty bez zjevných příčin? Naučte se, jak se vyrovnat s nepředvídatelnými návaly úzkosti a strachu

Panický záchvat neboli panická ataka je náhlý útok strachu a úzkosti, pro který neexistuje žádný relevantní důvod. Může trvat několik minut až půl hodiny a je doprovázen celou řadou tělesných příznaků – bušení srdce, zimnice, pocení, závratě, dušnost, necitlivost končetin, třes nebo bolest kdekoli na těle.

Příčiny panického záchvatu

Onemocnění se může projevit především ze tří příčin – genetická predispozice, poranění hlavy nebo vnější nepříznivé faktory, například těžké dětství, vystavení násilí či tlak okolí. Opakované záchvaty silné úzkosti a strachu jsou nepředvídatelné a lidé, kteří jimi trpí potřebují nutnou léčbu. Odborníci obvykle aplikují kognitivně-behaviorální terapii v kombinaci s léky, po které onemocnění zmizí. Ale je dobré, abyste i vy sami vyvinuli úsilí naučit se vyrovnat s takovými stavy.

Jak si poradit se záchvatem paniky

Sebeřízení

Autoterapie je zaměřena na samoregulaci svého vědomí a vnitřního stavu. Musíte se uvolnit a napsat si na kousek papíru: „Už nepanikařím. Jsem klidný. Určitě to zvládnu a vše bude v pořádku!“ Papírek si noste vždy při sobě a vytáhněte z kapsy nebo peněženky kdykoliv, kdy ucítíte, že vás přepadá úzkost nebo strach. Vzpomeňte si na stav klidu, kdy jste si poznámku psali a vaše emocionální paměť začne pracovat.

Denní režim

Jedná se o preventivní opatření. Jakmile člověk ví, že žije dle harmonogramu a život jde podle plánu, nemá se čeho bát. Naplánujte si 8hodinový spánek, přidejte do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce, vynechte kávu a alkohol, jezte pravidelně ve stejnou denní dobu a cvičte ráno nebo večer, abyste uvolnili endorfiny a snížili tak hladinu kortizolu, stresového hormonu.

Dechová cvičení

Pomocí membrány (břicha), ne hrudníku, se nadechujte a počítejte do pěti, poté na dvě vteřiny dech zadržte a následně dalších pět sekund vydechujte. Několik hlubokých nádechů a výdechů nasytí mozek kyslíkem a budete se cítit mnohem lépe.

Aromaterapie

Budete-li mít pocit, že na vás přichází panický záchvat, vložte si pod jazyk peprmintový bonbón nebo na zápěstí naneste esenciální olej z rozmarýnu nebo santalového dřeva. Všechny tyto vůně mají uklidňující účinky.

Panický záchvat je skutečným psychologickým nebo duševním problémem a nejlepší je zmíněné metody kombinovat s psychoterapií.

Jak se vám dnešní článek líbil? Neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: takprosto.cc