Trpíte v dospělosti náhlou alergií? Může to souviset s vaší hygienou

Jako dítě jste s příznaky alergie neměli žádné problémy a po letech se náhle objeví nevysvětlitelné svědění a otoky? Ukazuje se, že trpíte alergií. Ale proč teď, v pozdějším věku? Věřte nebo ne, má to hodně společného s vaší hygienou.

Imunitní systém

Ve vašem imunitním systému se vyvíjejí alergie, kde se zároveň tvoří protilátky, látky, které vás chrání před nebezpečnými vlivy zvenčí. Projevy alergie nastávají, když tyto protilátky považují neznámou věc za hrozbu. Těmito podněty může být pyl, zvířata nebo určitá jídla. Příznaky, které se následně objeví, jsou například svědění, kýchání, otoky nebo vyrážka.

Vliv prostředí

Alergie jsou dědičné, ale mají také mnoho společného s prostředím. Mohou se zhoršit, když jste vystaveni nebezpečné látce, která vás dráždí. Pokud žijete v prostředí s velkým množstvím pylu ve vzduchu, může mít vaše senná rýma stále horší příznaky. Je také možné, že se alergie s přibývajícími roky eliminuje, pak si váš imunitní systém na tento nebezpečný podnět zvenčí zvyknul.

Alergie v dospělosti

Jak se ale mohou v dospělosti z ničeho nic objevit alergie? Je možné, že jste se vyskytli v prostředí, kde se objevila nová látka, kterou vaše tělo vnímá jako ohrožení. Pak nejste alergičtí náhle na svou kočku nebo psa, ale na roztoče nebo plísně domácího prachu, jež se dostávají dovnitř.

Jste příliš čistí

A pak je tu také naše osobní hygiena. Jste příliš čistí. Vzhledem k tomu, že příliš dbáte na čistotu, jste méně vystaveni špíně a bakteriím, váš imunitní systém není zvyklý bojovat proti nečistotám. Pak neví, jak odvrátit nebezpečné bakterie, tudíž každého vetřelce považuje za hrozbu. Není nic špatného na tom vystavit své dítě některým bakteriím, posilujete tím jeho imunitní systém. Proto opravdu nemusíte dezinfikovat dudlík po každém pádu na podlahu.

Udržujte rovnováhu

Bohužel je toho jen málo, co lze udělat, pokud náhle trpíte alergií. Můžete však předcházet novým podnětům udržováním rovnováhy mezi dobrými a špatnými bakteriemi, a to snadno přes vaše střeva. Například pomáhá vyhnout se zpracovaným potravinám a přidat do své stravy probiotika.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl