Účinné prostředky pro čištění okenních rámů a posuvných systémů

Mytí oken není zrovna oblíbenou kratochvílí a do běžného úklidu se zařazuje pouze sporadicky. Zatímco u skelných výplní nevyžadují mytí díky moderním technologickým prostředkům a ošetřujícím přípravkům zas tak namáhavou činnost, u rámů a posuvných systémů terasových či balkonových dveří je mnohem složitější, jelikož se na nich špína a prach velmi rychle usazují zejména na těžko přístupných místech. I přesto, že nečistoty z daných míst odstraňujete často, jejich usazování obvykle zcela nezabráníte, a jednou za čas je vždy potřeba se na ně vrhnout s důkladnou péčí. Zde je návod, jak dosáhnout velmi rychle a efektivně opět hygienicky čistého a zářivého vzhledu.

Účinné prostředky pro čištění okenních rámů a posuvných systémů

Přestože se na zmíněných místech často a ráda usazuje mastnota a velmi těžko odstraňovaná špína, není potřeba pro čištění používat agresivních chemických přípravků. U starších budov jsou navíc okenní rámy pořád ještě dřevěné a moderní přípravky určené pro plastové rámy by nemusely zašlému laku zcela prospět. Ideální je tedy aplikovat šetrné produkty. Jako velmi účinné se pro tyto účely ukazují dvě běžné čisticí látky – jedlá soda a peroxid vodíku. Směs těchto dvou látek vytváří suspenzi, která poměrně rychle vyčistí i odolnou a mastnou špínu a zanechá povrch bez nečistot.

Aplikace čistící suspenze

Čištění rámů a pojezdů pomocí uvedené směsi je velmi jednoduché a zároveň nenáročné a relativně málo pracné. Špínu není třeba drhnout abrazivními přípravky nebo drsnými kartáči, které by povrch mohly poškrábat, poškodit a způsobit jeho předčasnou degradaci. Na znečištěné místo stačí nanést sodu a následně ji zakapat peroxidem vodíku tak, aby se vytvořila mírně tekutá suspenze. Tu necháme 2-3 minuty působit a poté ji setřeme suchým ubrouskem nebo papírovou utěrkou. Pomocí suspenze pak můžete setřít celý rám i parapet a dočistit jí také případné zašlejší fleky na skleněných tabulích.

Obrázky: Freepik