Ucpaný odtok snadno uvolníte svépomocí i bez návštěvy instalatéra

Každý člověk alespoň jednou čelil problému s ucpaným odtokem kuchyňského dřezu nebo umyvadla v koupelně. Není to nic příjemného a ve většině případů je to i naše vlastní chyba. Často totiž skončí v odtoku něco, co tam nepatří, jako zbytky potravin či jiného domácího odpadu, anebo jenom chomáč vlasů, který se spolu s vodou, mýdlem a jinými nečistotami promění v dokonalou ucpávku. Pokud z nějakého důvodu nemůžete či nechcete volat na pomoc instalatéra, můžete ucpané potrubí vyřešit i sami doma s pomocí toho, co máte běžně k dispozici.

Kyselina citrónová

Rozpusťte jeden nebo dva balíčky kyseliny citrónové v misce s vroucí vodou. Pokud máte kovové potrubí, můžete směs do odtoku nalít rovnou. Pokud je z plastu, počkejte chvilku, až voda trochu zchladne, abyste pak místo ucpávky neřešili díru. Kyselina snadno rozpustí zbytky nečistot usazených na stěnách potrubí a po 10 až 20 minutách budete mít po problému. V případě potřeby postup několikrát zopakujte.

Zvon

Nejlepší způsob, jak odblokovat ucpané potrubí pod umyvadlem či dřezem, je použít klasický gumový zvon. Umístěte jej přímo nad odtok a pevně ho stlačte dolů. Pak naplňte dřez horkou vodou, abyste gumovou část zvonu úplně zakryli. Nyní rukojeť zvonu několikrát rychle stiskněte a zvedněte a máte po problému. V případě nutnosti opakujte vícekrát.

Sůl a jedlá soda

Nejčastější příčinou ucpaného potrubí jsou nějaké organické zbytky, obvykle z kuchyně. S tím vám pomůže žíravá kombinace soli a jedlé sody. Ty smíchejte v poměru 1:2, zřeďte směs sklenicí vody a nalijte do odtoku. Po deseti minutách použijte zvon, případně hadr, k vytvoření vakua a nakonec 3 minuty proplachujte odtok horkou vodou.

Jedlá soda s octem

Extrémně výbušná kombinace, která odstraní všechno, co jí stojí v cestě. Smíchejte trochu jedlé sody s běžným octem, roztok nalijte do odtoku a zakryjte ho hadrem nebo zvonem. Počkejte 10 minut a pak trubky propláchněte velkým množstvím vody.

Vysavač

Dobrý pomocník, když nemáte doma zvon. Omotejte hadici vysavače kusem vlhkého hadru a přitlačte ji k odtokovému otvoru. Nechte vysavač běžet na plný výkon 3 až 5 minut a pak trubky propláchněte velkým množstvím vody.

Obrázky: Freepik