V Izraeli oddělili siamská dvojčata srostlá hlavou. Dojemný příběh lidského nasazení a medicínského pokroku

Dvojčata, která si rok nemohla pohlédnout do očí. Izraelská roční siamská dvojčata byla totiž srostlá hlavou zády k sobě. Nyní na sebe mohly holčičky pohlédnout. Obě sestry totiž podstoupily náročnou 12hodinovou operaci, při níž je lékaři oddělili. Velmi náročnou operaci provedli chirurgové s týmem 50 odborníků a pomocného personálu v Soroka Medical Center v izraelské Beerševě.

Ojedinělý zákrok vyžadoval několikaměsíční přípravu

„Ve světě provedli lékaři tento zákrok asi 20krát, v Izraeli se jedná o první případ,“ uvedl Mickey Gideon, ředitel dětské neurochirurgie v Soroka Medical Center. „Sestry však nemají ještě vyhráno, příštích několik dní bude rozhodujících,“ přidal Gideon varování. Jedná se totiž o zcela unikátní operaci, která vyžadovala několikaměsíční přípravu a součinnost více než 50 odborníků.

Cesta k operaci

Dívky se narodily před rokem srostlé na temeni hlavy ve stejné nemocnici, hned od počátku bylo cílem jejich oddělení, ke kterému však vedla dlouhá cesta. Před několika měsíci navíc byly pod pokožku jejich hlav zavedeny expandéry, které vedly k roztažení kůže a tkání na hlavě. To chirurgům po jejich oddělení, napojení cév a rekonstrukci lebečních kostí umožnilo zašití. Dívkám se v současné době daří dobře a mají skvělé vyhlídky na zcela normální život. Po roce nehybnosti je však čeká dlouhodobý proces rehabilitace, aby dohnaly fyzický hendikep.

Za pomoci 3D modelů i technologií virtuální reality

Unikátní operace byla provedena po měsíčních přípravách, které zahrnovaly práci s 3D modely a nejnovějšími technologiemi virtuální reality. Podle University of Minnesota se siamská dvojčata vyskytují jednou na 200 000 živě narozených dětí. Jedná se ve většině případů o jednovaječná dvojčata ženského pohlaví. Obdobný případ se odehrál v loňském roce v Itálii, kdy ve vatikánské nemocnici byly úspěšně odděleny dvouleté sestry ze Středoafrické republiky, srostlé taktéž na temeni hlavy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Edition.cnn.com