Upravte jídelníček a držte nemoc na uzdě. Potraviny, které konzumovat při revmatoidní artritidě

Lidé, kteří se léčí s autoimunitním onemocněním zvaným revmatoidní artritida, by měli změnit svůj jídelníček. Mohou se tak cítit výrazně lépe a zmírnit tím i projevy zánětu v těle. Jakých deset potravin je vhodné zařadit do stravy?

Co na to odborná studie?

V letošním roce byl zveřejněn v časopise Arthritis Research and Therapy článek o výsledcích studie, zaměřené na stravu a onemocnění revmatoidní artritida. Bylo zjištěno, že pacienti, kteří se skutečně soustředili na protizánětlivou dietu, snížili aktivitu nemoci na minimum. Jaké složky by tedy tito jedinci měli zařadit do jídelníčku?

  • Velmi prospěšné jsou potraviny s obsahem polynenasycených mastných kyselin, mezi něž patří především omega-3 mastné kyseliny (ideální je pojídat ryby).
  • Dále je velmi příznivá i rostlinná vláknina, kterou lze nalézt v čerstvém ovoci i zelenině.

Tento druh stravy je nejen zdravý, ale také pomůže udržet optimální tělesnou hmotnost. Naopak vyvarovat by se měli revmatici potravinám s vysokým obsahem tuků, cukrů a soli.

Potraviny, které je vhodné zařadit do jídelníčku

Abyste udrželi nemoc „na uzdě“, je ideální začlenit do jídelníčku tyto druhy potravin či surovin:

  • Olivový olej: má obdobné účinky jako nesteroidní antirevmatika. Vědci zjistili, že tento druh rostlinného oleje má protizánětlivé účinky a taktéž může potlačovat bolestivost kloubů. Zařadit jej můžete do zeleninových salátů, při tvoření dresingů anebo obecně k vaření.
  • Citrusové plody: důležitý je také příjem dostatečného množství vitamínu C. Konzumujte tedy citrony, grepy, pomeranče, limetky a podobně. Proti zánětům pomohou i antioxidanty, které jsou v citrusech obsažené. Ovoce lze jíst jak celé čerstvé, tak z něj můžete připravit osvěžující smoothie či vylisovat čerstvou šťávu. Denní doporučené množství vitamínu C činí pro ženy cca 75 gramů a pro muže 90 gramů.
  • Čerstvé bobulovité ovoce: velice zdravé jsou i jahody, maliny, borůvky, ostružiny či maliny, které se řadí mezi bobule. Tyto malé ovocné plody jsou přímo nabité antioxidanty, jež pomohou s potlačením zánětlivého procesu v těle.
  • Mrkev: obsahuje důležitý vitamín A a také beta-karoten. Obě látky rovněž pomohou proti zánětu, kterým se primárně projevuje revmatoidní artritida. Vhodná je tato kořenová zelenina do lehkých polévek, omáček, dipů, pomazánek i smoothie.
  • Celozrnné produkty a pečivo: pacienti s revmatoidní artritidou by měli ze svého jídelníčku zcela vyloučit bílé pečivo. Vhodné je nahradit ho celozrnným. Dále je vhodné konzumovat bulgur, ovesné vločky, dýňová i slunečnicová semínka.
  • Zázvor: obsahuje podobné sloučeniny, které najdete i v protizánětlivých lécích

Další potraviny, které byste neměli opomenout

Velice přínosný pro nemocné s revmatoidní artritidou je čerstvý ananas. Ten obsahuje enzym zvaný bromelin, který si poradí s otoky i bolestivostí kloubů. Kromě jiného toto ovoce skvěle doplní vitamín C. Začlenit ananas můžete například do ovocných salátů i smoothie. Ovšem výtečný bude také jako příloha k hovězím steakům. Dále je prospěšná pro revmatiky i kurkuma. Ta působí díky látce kurkuminu protizánětlivě a antioxidačně. Opomenout byste neměli ani zelený čaj. Díky vysokému množství katechinů potlačí projevy zánětu. A v neposlední řadě je vynikající i třešňová šťáva, která je přímo nabitá antioxidanty.

Jakým potravinám se vyhnout

Výše jste poznali druhy potravin, které vašemu organismu jedině prospějí a mohou průběh nemoci stabilizovat. Ovšem na trhu se objevuje i celá řada produktů, které naopak vaše onemocnění podpoří a třeba i zhorší. Vyhněte se pokud možno v jídelníčku tomuto:

  • Jednoduché cukry a bílá mouka: tyto suroviny jsou v podstatě obsažené téměř v každém průmyslově zpracovaném produktu. Zkuste se tedy s revmatoidní artritidou vyhnout slazeným limonádám, tyčinkám, sušenkám, klasickým těstovinám, bílému pečivu a bílé rýži
  • Produkty s obsahem lepku: odborníci se domnívají, že pokud vysadíte i potraviny s obsahem lepku, může se vám výrazně ulevit
  • Alkoholické nápoje: vědci zjistili, že v přiměřeném množství může alkohol dokonce působit preventivně proti vzniku revmatoidní artritidy, ovšem pokud byste ho popíjeli až příliš, můžete se potýkat s prudkým nárůstem CRP (zánětlivého parametru v krvi) a celkovým zhoršením svého zdravotního stavu
  • Červené maso: revmatici by měli vyloučit ze svého jídelníčku rovněž hovězí, vepřové anebo skopové maso. Pořád se ale naskýtá nespočet jiných možností. Konzumovat můžete čerstvé ryby, mořské plody či maso drůbeží
  • Smažené pokrmy: ty rovněž nepřispějí k dobrému zdravotnímu stavu při revmatoidní artritidě. Snažte se tedy vyhnout i velmi nezdravým fast foodům, kde jsou k dostání většinou tučné pokrmy

Co dalšího může přispět k stabilizaci zdravotního stavu

Pokud vám diagnostikovali revmatoidní artritidu, je potřeba se zaměřit nejen na jídelníček, ale také na životní styl obecně. Snažte se tedy do svého života včlenit více pohybové aktivity, tj. nemusíte pouze cvičit, běhat anebo jezdit na kole, dá se také svižně procházet. Kromě jiného nezapomeňte dostatečně odpočívat či relaxovat. Nakumulovaný stres a nulová psychohygiena mohou projevy revmatoidní artritidy jen zhoršit.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Everyday Health