Lovce pokladů úřady po prvním nálezu odmítly, že se jedná o omyl. O pár měsíců později učinil objev, o jakém se mu nesnilo

Lovci pokladů se podařilo odkrýt nesmírně starý keltský vůz, který je vůbec nejstarším nálezem tohoto druhu ve Walesu. Jednalo se o pohřeb společně s vozem, což byl rituál, který byl vyhrazen vysoce postaveným náčelníkům, kteří se pohřbívali i se svým vozem, koňmi, oděvem, a dokonce i zbraněmi.

Nečekaný nález

Národní muzeum ve Walesu popsalo nálezy jako „významné a vzrušující“. Skutečná poloha nálezu v jižním Pembrokeshire je utajována, zatímco se archeologové připravují na velké výkopové práce, které by měly odstartovat příští rok. Přitom tento vzácný nález byl uskutečněn zcela náhodou – Smith se na toto místo vypravil jen proto, že jeho oblíbený revír byl příliš podmáčený.

Neobvyklá lokalita

Nejprve objevil něco, o čem si myslel, že je to starodávná brož. E-mailem zaslal obrázek objevu svému kamarádovi, který se těmto věcem věnuje. Ten mu sdělil, že by se mohlo jednat o součást keltského koňského postroje pocházejícího zhruba z roku 600 př.n.l.

Nečekal a ihned začal hledat dál

Pan Smith se proto okamžitě vrátil na místo původního nálezu a kopal dál, protože si byl dobře vědom důležitosti tohoto objevu. Hledání pokladů se věnuje již přes 30 let, ale nikdy se mu nepodařilo objevit nic tak starého a hodnotného. Cítil, že tohle bude jiné a kopal a kopal. Věděl, že by se mohlo jednat o pohřební vůz, ale ani nedoufal, že by jeho nález mohl být takto významný.

Další výkopy

Kontaktoval se s odborníky a sdělil jim své podezření, ale ti jej odmítli s tím, že v této oblasti nebyl nikdy vůz objeven a musí se tedy jednat o omyl. Nicméně už o pár měsíců později se ukázalo, že zem je skutečně plná dalších částí vozu a vše ukazovalo na to, že zde opravdu leží pohřbený keltský vůz. Nakonec byl vůz objeven. Kola byla položena naplocho a zdálo se, že byl pohřben neporušený. Mohlo se jednat o vůz náčelníka nebo královny.

Úřady se ujaly vyšetřování

Národní muzeum ve Walesu pracuje na tomto pokračujícím projektu a na vývoji podrobného a plně financovaného návrhu pro další vyšetřování. Hovoří se o tom, že bude naplánován širší projekt muzea, který nabídne místním komunitám poblíž místa nálezu možnost zapojit se do tohoto objevu a zapojit se do odhalování nových příběhů o jejich prehistorické minulosti. Už teď je ale jisté, že se jedná o velmi významný historický nález, který může změnit vnímání keltské kultury a její historie ve Walesu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bbc.com