Už znáte formu cvičení nazývaného LISS? Co to vlastně je a proč je skvělé pro začátečníky i pokročilé

Už jste pravděpodobně slyšeli o cvičení nazývaném HIIT – vysoce intenzivní intervalový trénink, trvající 10 – 20 minut, při kterém spálíte velký počet kalorií. Pokud ale vysoká intenzita cvičení není nic pro vás, je tu něco jiného, co byste mohli zkusit. LISS – kardio trénink s nízkou intenzitou (low-intensity steady-state).

 

Co přesně LISS představuje?

Kardio trénink s nízkou intenzitou trvá 45 – 60 minut a jedná se o tréninkovou strategii, která je navržena tak, aby udržovala vaši srdeční frekvenci v rychlém, ale stabilním tempu – asi 60 – 70% maximální tepové frekvence, což je stav známý jako zóna spalování tuku. Pokud nebudete používat technologii, která bude sledovat vaši tepovou frekvenci, může být těžké určit, zdali jste v optimálním stavu, ale měli byste mít pocit, jako byste vynaložili větší úsilí než u běžné chůze, ale ne takové jako u běhu. LISS může mít několik forem – plavání, šikmá chůze na běžeckém pásu nebo jízda na kole. Klíčem těchto tréninků je v podstatě nastavit své tělo na „autopilota“, kdy může jednu a tu samou věc opakovat znovu a znovu, což může být například jedna noha za druhou při běhu nebo chůzi.

 

Stojí LISS za zkoušku?

Zatímco má cvičení samo o sobě všechny výhody, při LISS je velikým přínosem zvýšená kardiovaskulární odolnost, takže budete schopni pracovat déle, aniž byste se cítili unavení. Navíc, kardio cvičení s nízkým stupněm intenzity pomáhá vstřebávat čerstvý kyslík zpět do těla a napomáhat cirkulaci krve. Je ideálním pro každého, kdo s cvičením teprve začíná  a je tak nejlepším a nejsnazším způsobem, jak se pohybovat, aniž by tělo prožívalo vysokou úroveň stresu.

Měli bychom LISS přidat do naší cvičební rutiny?

LISS se doporučuje přidat do cvičebního rozvrhu jednou až dvakrát týdně jako formu aktivního dne pro zotavení a vyvážit jej vyšší intenzitou cvičení nebo silovým tréninkem. Takže místo dnů úplného odpočinku zkuste LISS.

zdroj: www.womenshealthsa.co.za