Diagnóza rakovina: V rodině bojují se zákeřnou nemocí otec s malou dcerkou zároveň. Hrůzný kolotoč událostí začaly nevinné problémy syna

Se zákeřnou nemocí bojuje otec rodiny i jeho malá dcerka. Za nešťastným osudem rodiny stojí vzácná genetická mutace, kvůli které se různé nádory objevují u většiny jejích členů. Kromě neustálého strachu, u koho onemocnění právě propukne, rodina prožívá nebývalý stres kvůli současné léčbě otce i holčičky zároveň.

Syn zemřel po potížích s trávením

Psal se rok 2018, když se během jednoho týdne rozstonal malý Crosby Bowen. V té době tříletý chlapec trpěl na žaludeční potíže a nevolnosti. Cítil se vyčerpaný, což si rodiče vysvětlovali potížemi s trávením, kterými v té době trpěl. Jeho stav se ale náhle zhoršil, proto jej odvezli do nemocnice, kde zemřel. Po provedené pitvě bylo zjištěno, že malý Crosby měl nádor na mozku a trpěl rakovinou. V únoru 2021 lékaři diagnostikovali rakovinu u dcery Annabelle, které v té době byl pouhý rok.

Důvody pro vznik rakoviny u Bowenových

Po nálezu u Annabelle začali lékaři zjišťovat důvody, proč rakovina postihla obě Bowenovy děti. Na základě doporučení podstoupili všichni Bowenovi genetické vyšetření. U Annabelle testy odhalily vzácné genetické onemocnění zvané Li-Fraumeni syndrom, což je mutace v genu TP53. Následně se prokázala rakovina také u otce rodiny. Nate Bowen měl nádor na mozku.

Vstříc budoucnosti

Nehledě na to, co rodinu Bowenových postihlo, snaží se zůstat optimističtí. Crosby byl do poslední chvíle se svými sourozenci a necítil bolest, zemřel náhle. Obdobně Nate neměl o svém onemocnění tušení, protože nepociťoval žádné příznaky. „Až při magnetické rezonanci zjistili, že mám v mozku nádor,“ dodává Nate. „Naštěstí mě poslali na testy včas kvůli genetickému testování dcery, díky tomu se rakovina podchytila,“ věří Nate optimisticky.

Crosby byl plný sil až do konce

„Všichni si jej pamatují jako hodného kluka, i když byl někdy jako neřízená střela, byl tak rychlý, že na fotkách byly jen šmouhy, jak se mihl a běžel dál,“ vzpomíná Nate na nejmladšího syna, který byl do poslední chvíle se starším bratrem Daltonem a mladší sestrou Tessou. „Byl plný energie, až týden před svou smrtí byl unavený fyzicky i psychicky, ale nikoho by nenapadlo, že má nádor na mozku,“ připomíná Nate dobu před Crosbyho skonem. Ani dětský lékař nezaznamenal žádné anomálie, domníval se, že jde o běžnou virózu.

Přestal dýchat cestou do nemocnice

Crosbyho stav se horšil, proto se rodiče rozhodli jej odvézt do nemocnice, během cesty ale přestal dýchat. Rodiče se domnívali, že se jedná o masivní infarkt nebo mrtvici, až později se dozvěděli, že to bylo vlivem nádorového onemocnění. „Do nemocnice jsme jej přivezli v bezvědomí, lékaři okamžitě zahájili resuscitaci.“ Lékaři jeho stav stabilizovali, ale po převozu do Texaské dětské nemocnice rodině oznámili, že jeho mozek nevykazuje žádnou činnost a doporučili jej odpojit od přístrojů, o den později Crosby zemřel.

Naděje ve smutku

Traumatický zážitek zasáhl celou rodinu, ale rodiče doufali, že se stane nějaký zázrak. A přišel, narodila se jim Annabelle. Bohužel i ta onemocněla rakovinou, když se jí vytvořila na noze boule, zjistilo se, že trpí rakovinou měkkých tkání. Na základě tohoto zjištění došlo ke genetickému otestování celé rodiny. Zatímco Nate a Annabelle jsou postiženi, zřejmě jako Crosby, mutací genu TP53, Allison, Natova žena, Dalton a Tessa nikoliv.

Víra ve vyléčení

V současné době je Nate po odstranění nádoru mozku 2. stupně a je optimistický ohledně své budoucnosti. Věří, že také jeho dcera Annabelle zvládne úspěšně léčbu a bude žít životem jako ostatní zdravé děti. Všichni Bowenovi si však uvědomují, že rakovina je bude doprovázet navždy, protože budou muset celý život podstupovat kontrolní vyšetření a screeningy. Ve všem jim navíc pomáhá víra a místní komunita, která je podporuje nejen modlitbami, ale také finančně, protože léčba těchto onemocnění je velmi nákladná.

Úvodní obrázek: Se souhlasem rodiny Bowen, Zdroj: Today.com