Vaginální zápach prozradí hodně o vašem zdraví, ale i životosprávě

Ať už se jedná o užívání antibiotik nebo výměnu spodního prádla, může se občas stát, že ucítíte svou intimní oblast. Nic si z toho ale nedělejte, většina příčin vaginálního zápachu je dočasná a případně léčitelná. O jakých příčinách, že je řeč?

Bakteriální vaginóza

Jedná se o stav způsobený změnami bakterií ve vagíně. Není zcela jasné, co bakteriální vaginózu způsobuje, lékaři se přiklánějí k tomu, že ženy, které měly více sexuálních partnerů nebo mají nezdravou rovnováhu bakterií, jsou ohroženější skupinou. Pro její léčbu doktor předepisuje antibiotika.

Infekce

Infekce způsobená parazitem Trichomonas vaginalis se může vyvinout na trichomoniázu, pohlavně přenosnou nemoc, jež je provázena neobvyklým rybím zápachem. Dalším typem infekce je kvasinková infekce, kterou lze léčit volně prodejnými krémy, mastmi nebo čípky. 

Menstruace

Změny pH během menstruace mohou způsobit zápach. S tím bohužel příliš nenaděláte, ale ujišťujte se, že pravidelně a častěji měníte tampóny a menstruační vložky.

Hormony

Mírný zápach může být způsoben feromony, které zvyšují sexuální přitažlivost. Tento zápach se může měnit s hormonálními posuny během menstruačního cyklu, těhotenství nebo menopauzy. 

Strava

Některá jídla, která konzumujeme, mají různé úrovně kyselosti a mohou reagovat s mikroflórou vagíny. Patří mezi ně silně kořeněná jídla, uzená jídla, cibule, česnek, brokolice, chřest, ale i káva a alkohol. Na druhou stranu, některé potraviny zase mohou situaci v intimní oblasti zlepšit. Citrusové plody mají pozitivní účinky na vůni a jogurty, zelí a jiná probiotická jídla mohou zase přispět ke zvýšení zdravé hodnoty pH.

Hygiena

Noste prodyšné bavlněné spodní prádlo, abyste zabránila nadměrné tvorbě potu a především dodržujte pravidelnou hygienu. Místo sprejů, vonných mýdel a vyplachování se opláchněte jemným mýdlem a teplou vodou.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com