Společným jmenovatelem je krevní tlak. Varovné příznaky, že je vaše srdce nebo ledviny v nebezpečí a vyžadují okamžitou pomoc

Cukrovka a vysoký krevní tlak mohou způsobit poškození srdce nebo ledvin. Může se zdát, že spolu tyto nemoci a orgány nijak nesouvisejí, ale opak je pravou. Máte-li potíže se srdcem, je možné, že máte poškozené i ledviny.

Oteklé oči

Zdá se vám, že máte neustále oteklé oči, a to zejména ráno? Rozhodně tento příznak nepodceňujte. Může to být spojeno s onemocněním ledvin a srdce. Vzhledem k tomu, že oteklé oči jsou spojeny i s mnoha dalšími nemocemi, často lidé tento příznak přehlížejí. Rozhodně byste to ale neměli dělat. Kontrolu u lékaře byste měli absolvovat co nejdříve.

Otoky končetin

Ledviny filtrují toxiny z krevního oběhu a odstraňují také přebytečnou tekutinu, která se může držet v těle. Jakmile ledviny nefungují dobře, tekutina zůstává v organismu, místo abyste ji vyloučili močí. Z tohoto důvodu se mohou objevit otoky paží, nohou a kotníků. Rozhodně byste to neměli ignorovat, protože mohou indikovat problémy s ledvinami nebo srdcem.

Krev v moči

Bílkoviny nebo krev v moči rozhodně neupozorňují na nic, co byste mohli opomíjet. Test moči může pomoci diagnostikovat různé poruchy ledvin a močových cest, včetně chronického onemocnění ledvin, cukrovky, infekcí močového měchýře nebo nefrolitiázy (ledvinové kameny). Jakmile se vám v moči objeví znaky bílkoviny nebo krve, kontaktujte svého lékaře.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je hlavní příčinou infarktu, mrtvice i chronických onemocnění ledvin. Pravidelná kontrola krevního tlaku a jeho snížení pomocí redukce váhy, cvičením, nekouřením, omezením příjmu soli a užíváním léků vám může zachránit život a stejně tak tyto kroky budou fungovat jako prevence před mnoha nemocemi.

Vysoký cholesterol

Všichni víme, že vysoký cholesterol pro nás obecně není vůbec prospěšný. Přebytek cholesterolu se může nahromadit v cévách, což způsobí částečnou nebo úplnou blokádu, která vede k srdečnímu infarktu a ischemické srdeční chorobě. Měli byste proto chodit na preventivní prohlídky k lékaři a dodržovat léčbu nebo dietu, kterou vám určí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Kidney.org