Vysoká hladina cholesterolu: Varovné signály na dolních končetinách

Cholesterol tělo potřebuje k produkci hormonů, lehce stravitelných tuků ve stravě, buněčných stěn a dalších důležitých složek. Nadměrná hladina cholesterolu v krvi však znamená, že se cholesterol hromadí na stěnách tepen, což zvyšuje riziko rozvoje aterosklerózy (kornatění tepen), která může vést ke karotidám a mozkové mrtvici, ischemické chorobě srdeční a infarktu, stejně jako onemocnění periferních tepen a amputaci, obvykle v kombinaci s kouřením, hypertenzí, cukrovkou nebo chronickým selháním ledvin.

Onemocnění periferních tepen

Onemocnění periferních tepen je onemocnění charakterizované sníženým průtokem krve do dolních končetin, které vzniká buď zúžením nebo uzavřením tepen dolních končetin. Progres periferní arteropatie může vést k významnému zúžení tepen v jedné nebo obou nohách. V důsledku toho může snížený průtok krve do končetiny vést k neschopnosti chůze a omezené možnosti hojení ran. U některých lidí s vysokým cholesterolem nestačí množství krve, které se dostane do dolních končetin, k dodání živin a kyslíku.

Riziko gangrény a amputace

V těchto případech člověk pociťuje bolest v nohou, i když se nehýbe. Bez základních živin a kyslíku pokožka nefunguje normálně a tvoří se vředy. Pokud postižený pociťuje bolest i v klidovém stavu nebo se u něj objevily kožní léze, hrozí mu ztráta dolních končetin. Toto stadium se nazývá kritická ischemie a signalizuje ohrožení končetiny (riziko gangrény a amputace). Kritická ischemie končetiny vyžaduje urgentní chirurgický zákrok.

Příznaky, které se u postiženého projevují

  • Studené a necitlivé nohy nebo prsty
  • Bledá barva nohou
  • Zarudnutí, když nohy visí dolů
  • Změna barvy končetin (modrý odstín)
  • Slabé nebo unavené nohy
  • Vypadávání chloupků na nohou, anhidróza chodidel
  • Pomalu se hojící rány
  • Zesílené, neprůhledné nehty na nohou
  • Erektilní dysfunkce

Onemocnění periferních tepen se vyvíjí pomalu, takže symptomy mohou zůstat bez povšimnutí, zvláště u těch, kteří nechodí dostatečně, aby cítili bolest v nohou. Jeho léčba závisí na symptomech a fyzickém stavu pacienta. Lze ji léčit některými změnami životního stylu – odvykání kouření, regulace dalších rizikových faktorů v kombinaci s vhodnou medikací. Pokud výše uvedená opatření nezaberou, pak je léčba chirurgická.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com