Varovné signály, které upozorňují na špatnou funkci jater. Je velmi důležité, abyste tyto náznaky neignorovali, bez ohledu na to, jak nepatrné mohou být

Vaše játra hrají klíčovou roli v celkovém zdraví. Jako jeden z největších orgánů v těle jsou zodpovědná za metabolické funkce. Jednou z nich je přeměna živin z vaší stravy na energii. Játra také filtrují toxiny a škodlivé látky. Tělo je odstraňuje skrze moč dříve, než způsobí jakékoli poškození. Ovšem když játra začnou mít potíže a nefungují správně, existuje několik způsobů, jak se vám snaží „říct“, že něco není v pořádku.

Spánek se mění

Existuje mnoho věcí, které mohou narušovat váš spánek, ale studie ukázaly, že jednou z možných příčin je cirhóza jater, která může velmi ztížit kvalitní odpočinek a regeneraci.

Jste neustále unavení

Jedním z nejčastějších příznaků poškození jater je chronická únava, která by mohla být způsobena změnami neurotransmiterů v mozku.

Problémy s pamětí

Pokud játra nemohou správně odstraňovat toxiny z krve, může to vést k hromadění škodlivých látek v mozku. Stav je známý jako jaterní encefalopatie. Bohužel jedním z důsledků tohoto stavu je ztráta paměti.

Svědění

Primární biliární cholangitida (BPC) je chronické onemocnění, které ničí žlučové cesty v játrech. Obvykle nemá žádné zjevné příznaky, ale časným symptomem je svědění kůže. Jistě, vaše pokožka může být jen dehydratovaná, ale pokud se vám svědění zdá neobvyklé, stojí za to to zkontrolovat. Svědění kůže je také indikátorem jaterní cirhózy.

Žloutnutí očí nebo kůže

Žloutnutí bělma očí nebo pokožky má jednoznačné vysvětlení – nazývá se žloutenka a je způsobena vysokou hladinou bilirubinu v těle. Bilirubin je nažloutlý pigment vylučovaný játry. Pokud si všimnete takové změny, může to být způsobeno mnoha různými příznaky poškození jater od cirhózy po hepatitidu B.

Náhlé přibírání na váze

Mohlo by to být známkou toho, že máte cirhózu jater, onemocnění, které se vyvíjí pomalu a nahrazuje zdravou jaterní tkáň tkání zjizvenou, blokuje průtok krve játry a brání správné funkci orgánu.

Náhlé hubnutí

Rychlé hubnutí není jen známkou jaterní cirhózy. Je také alarmem pro hepatitidu C, virovou infekci, která vede k zánětu jater.

Výskyt modřin bez zjevného důvodu

Jak stárnete, můžete si snadněji udělat modřiny, protože vaše kůže se stává tenčí. Pokud neexistuje žádné jiné zřejmé vysvětlení (např. mozková mrtvice), může jít o jeden z příznaků poškození jater.

Moč je tmavší než obvykle

Tmavá moč může být jedním z příznaků poškození jater. Bilirubin není zodpovědný pouze za žloutnutí očí nebo kůže, ale může také změnit barvu vaší moči.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Healthline.com