Večerní svačinka nemusí hned znamenat další kilo navíc. Osvojte si následující pravidla a dopřejte si jídlo i v pozdních hodinách

Všichni známe pravidlo “nejíst večer po 18:00”, ale víte proč? Vysvětlení je takové, že v tuto dobu se všechny potraviny, které sníte, změní na tuku nebo je nebudete vůbec trávit. Ale co ti, kteří se vracejí z práce až později večer? Nebo ti, kteří pracují na směny a patří mezi noční ptáky? My jsme se proto rozhodli zjistit, zdali se jedná opravdu o něco škodlivého či nikoliv.

Spojitost mezi večerní svačinkou a nabíráním na váze

Nikdo přesně neví, kde se vzalo přesvědčení, že každý přibere na váze, jakmile jí večer po šesté hodině. Výzkumů bylo provedeno nespočet a výsledky jsou stále celkem kontroverzní. Jeden pokus se zaměřil na skupinu zdravých mužů, kteří přestali konzumovat jídlo od 19:00 do 6:00. Každý z účastníků ztratil asi 0,5 kg během 2 týdnů. Poté se muži vrátili ke své rutině a v tuto dobu začali večeřet. Ztracenou váhu získali opět zpět. Druhého pokusu se zúčastnily dvě skupiny – jedna snědla největší počet kalorií během večeře a druhá během oběda. A stalo se to, že první skupina byla tou, která měla lepší výsledky.

Proč tedy přibíráme?

Jedna věc je jasná hned na začátku – večerní jídlo se nemění na tuk. Člověk nabírá tuk, když hodně jí a málo se hýbe. To je fakt. Znamená to, že jakmile konzumujeme více kalorií než spálíme, přibíráme na váze a to nehledě na čas. Lidé, kteří jsou zvyklí jíst ve večerních hodinách, konzumují více jídla během dne než ti, kteří chodí do postele brzy a omezují příjem jídla před spaním.

Během experimentu v USA byly sledovány dvě skupiny lidí rozdělené na noční ptáky a ranní ptáčata. Ti, kteří byli zvyklí být vzhůru dlouho do noci, konzumovali více kalorií než druhá skupina, přičemž nejvyšší příjem kalorií pocházel z večeří a svačin. Při dalším pokusu dostali zúčastnění striktní pravidla, co jíst v průběhu dne, ale večer měli povoleno konzumovat čokoládu. Ti, kteří využili této možnosti, nabrali na hmotnosti a čokoládové tyčinky, které si kupovali, představovaly zhruba 15% denní hodnoty.

Zřejmě proto vznikla celá tato teorie. Je spousta důvodů, proč je těžké nejíst večer – vracíme se z práce, máme hlad nebo chuť, večer po práci máme tendenci sledovat na gauči v klidu televizi a k tomu nějaká ta malá svačina prostě patří. Navíc pokud jste neměli čas nakoupit během dne, večer najdete prázdnou ledničku a první, po čem sáhnete je telefon a objednáte si pizzu, než abyste vyběhli ven do supermarketu a koupili si potraviny na salát.

Ti z nás, kteří jsou zvyklí být vzhůru dlouho do noci, mají tak více času na jídlo, mění se nám chutě k jídlu a potřebujeme udržet energii kvůli nedostatku spánku.

Dokážeme v noci trávit?

Samozřejmě, že ano. Náš trávicí trakt nepřestává pracovat ani během spánku, ať už spíme v jakoukoliv hodinu. Metabolismus se nám sice v noci zpomaluje, ale vědci tvrdí, že tyto změny jsou velmi nepatrné.

Jak souvisí jídlo s kvalitou spánku?

Nasycené tuky (živočišné tuky) zabraňují tomu, aby člověk zaspal a spánek je tak mnohem lehčí. Jiné faktory jako je alkohol, kofein a cukr také negativně ovlivňují kvalitu spánku.

Poruchy spánku se mohou vyvíjet z přejídání, zatímco nedostatek spánku by měl být nahrazen energií, kterou z jídla dostáváme během dne. Navíc, pokud nebudeme dostatečně spát, budeme náchylnější na podněty k jídlu, což znamená, že pro nás bude těžší říct NE dalšímu zákusku po obědě.

“Když jdu spát pozdě, mohu večer ještě jíst? A jak je to s jídlem před spaním?”

  • V šest večer můžete jíst, pokud se nechystáte do postele v osm
  • Pokud trpíte nadváhou, sledujte celkový příjem kalorií během dne, protože nejen večer, ale i ve dne, se můžete přejídat
  • Pokud si všimnete, že máte tendenci před spaním hodně jíst, popřemýšlejte, jaká je příčina

Důvodů může být hned několik:

  • Nutkání stále něco kousat, abyste se zbavili úzkosti a depresí
  • Zvyk, který se objeví kvůli nudě z nedostatku aktivity
  • Měli jste nedostatečnou snídani nebo oběd

Jak si pomoci:

  • Snažte se jíst večeři nebo svačinu 2,5 – 3 hodiny před spaním a vyhněte se tučným jídlům
  • Pokud dostanete hlad, jakmile budete ležet v posteli, vyberte si spíše ovoce nebo přírodní jogurt.
  • Je doporučeno jíst potraviny, které podporují vznik melatoninu a serotoninu –  mléčné výrobky, ryby, krůtí maso, banány, kiwi, třešně, mandle nebo med
  • Pokud trpíte cukrovkou nebo refluxní chorobou jícnu, naplánujte si jídlo s lékařem

BONUS: Jak zlepšit metabolismus?

Existují určitá pravidla, co dělat po jídle a co naopak nikoliv, abyste vylepšili váš metabolismus.

ANO:

  • Pití vlažné vody
  • Nošení pohodlného oblečení
  • Komunikace s blízkými přáteli a rodinou, abyste se vyhnuli stresu

NE:

    • Koupel ve vaně
    • Spánek
    • Pití čaje
    • Konzumace ovoce

zdroj: brightside.me