Vědci hlásí průlom ve vývoji nové antikoncepce. Bez hormonů a vedlejších účinků

Nechcete používat hormonální antikoncepci kvůli jejím vedlejším účinkům, ale jiné metody ochrany před početím vám z různých důvodů nevyhovují? Pak pro vás máme skvělou zprávu – zdá se, že by se již brzy mohla vyvinout velmi účinná nehormonální antikoncepce, která by chránila stejně spolehlivě, ale bez zásahu do ženského hormonálního systému.

Silné a stabilní protilátky

Vědci z USA oznámili, že se jim podařilo vytvořit silné a stabilní protilátky, které dokážou zachytit sperma a zpomalit jeho pohyb uvnitř pochvy. Tímto způsobem pak mohou působit jako velmi efektivní a spolehlivá forma nehormonální ženské antikoncepce.

Naděje pro snadnější a bezpečnější ochranu

Přestože experimenty byly prováděny pouze na zvířatech (ovcích), vědci pod vedením profesora Sama Laie z Farmaceutické fakulty University of North Carolina publikovali článek v časopise Science Translational Medicine. Uvedli, že po tomto testování jsou velmi optimističtí a věří, že tyto umělé protilátky by mohly být v budoucnu novou metodou antikoncepce, která by byla bez vedlejších účinků a problémů. Testy na ovcích ukázaly účinnost protilátek přes 99,9 %, pokud jde o schopnost zpomalit spermie a zachytit je.

Bez vedlejších účinků

Většina dnes užívaných antikoncepčních prostředků je hormonálních, to znamená, že ovlivňují produkci a funkci hormonů v ženském těle, které jsou nezbytné pro uskutečnění těhotenství. Hormonální antikoncepce je sice velmi spolehlivá, ale má také vedlejší účinky, jako je nevolnost, bolesti hlavy, zvýšené riziko rakoviny prsu atd. Mnoho žen se vyhýbá antikoncepčním pilulkám ze strachu z těchto možných vedlejších účinků.

Protilátky proti spermiím

Jako alternativu k antikoncepci někteří vědci propagují protilátky proti spermiím, které se někdy vyskytují přirozeně u neplodných žen. Doposud však takové protilátky nebyly testovány na ženách. Nové multivalentní IgC protilátky, které byly vytvořeny v laboratoři kombinací různých přírodních protilátek, jsou nejméně desetkrát účinnější proti pohybu spermií. Mohly by tedy představovat budoucnost antikoncepce, která je pro ženy bez vedlejších účinků.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Wraltechwire.com