Vědci objasnili základní otázky ohledně těhotenství v období pandemie

Vzhledem k tomu, že koronavirová pandemie žádným způsobem neutichá, mohou se těhotné ženy obávat, že se nakazí COVID-19 a přenesou virus na své ještě nenarozené dítě. Výzkumy naznačují, že šance na přenos COVID-19 z matky na plod je velice nízká, přesto ji nelze zcela vyloučit.

První známky o přenosu viru z matky na plod

V březnu letošního roku vědci monitorovali porod 33 žen z Číny, u kterých se potvrdila infekce COVID-19. Z těchto 33 dětí byly 3 pozitivně testovány na koronavirus ihned při narození. Vyskytly se u nich relativně mírné příznaky, které zahrnovaly horečku a zápal plic. Všichni ze 3 testovaných dětí se do týdne vyléčili a co je nejdůležitější, všichni přežili. Tyto výsledky však dokazují, že je možné, aby žena přenesla COVID-19 na své ještě nenarozené dítě.

Co by nyní měly těhotné ženy dělat?

Těhotné ženy mohou zaznamenat změny ve svém imunitním systému, díky nimž mohou být zranitelnější vůči respiračním virům. Není sice zcela jisté, zdali žena přenese COVID-19 na svůj plod, ale víme, že vysoké horečky v těhotenství, zejména v prvním trimestru, mohou zvyšovat riziko vrozených vad. Proto by se těhotné ženy měly mít více na pozoru před jakýmkoli onemocněním, které způsobuje horečku, včetně chřipky.

Obrázky: Freepik