Nová studie potenciálně efektivních léků k léčbě a snížení úmrtnosti na covid-19

V nové studii vědci objevili tři dříve dostupné léky, které by mohly být účinné při léčbě covid-19 v jeho raném stádiu. Vzhledem k ještě nevyvinuté vakcíně se může jednat o dobré alternativy, jak onemocnění léčit.

Léčba COVID-19

Výroba vakcín, které jsou bezpečné a účinné, vyžadují značné množství času. I když odborníci z důvodu naléhavosti globální pandemie výzkum výrazně urychlují, vývoj a distribuce počáteční vakcíny může trvat déle než 18 měsíců. V důsledku toho vědci zkoumali vakcíny a potenciální způsoby léčby, které mohou v konečném důsledku snížit pravděpodobnost úmrtí člověka, pokud se u něj onemocnění covid-19 rozvine. To obvykle zahrnujte opětovné použití dříve dostupných léků, které mohou léčbu značně podpořit.

K dnešnímu dni je jediným zkušebním lékem, který vykazuje známky účinnosti, remdesivir, původně vyvinutý k léčbě eboly v roce 2014. Ten ale nemá žádný významný vliv na úmrtnost koronavirem.

Léky k léčbě koronaviru

Vědci identifikovali tři léky, které mohou být efektivní v boji proti COVID-19, a podle jejich názoru by měly být předmětem klinických studií.

  • Antimalarický lék amodiaquin
  • Antipsychotický zuclopenthixol
  • Lék na krevní tlak nebivolol

Vědci se domnívají, že tyto léky mohou být zvláště účinné, pokud jsou kombinovány s remdesivirem nebo antivirotikem favipiravirem. Pokud se výzkumníkům podaří identifikovat efektivní léčbu těmito léky, mohlo by to výrazně snížit úmrtnost na koronavirovou pandemii. Prvním krokem k tomu je tedy objev potenciálních kandidátů na léčbu COVID-19.

Obrázky: Freepik