Vědci v Austrálii tvrdí, že zjistili, jak náš imunitní systém bojuje s virem COVID-19. Jejich výzkum ukazuje, že z nového viru se můžeme zotavit podobně jako z chřipky. Objev je důležitý především pro pochopení, jak náš imunitní systém dokáže bojovat s koronavirem a pro vývoj vakcíny.
Jak se náš imunitní systém brání napadení koronaviru?
Svět zaznamenal už mnoho zotavení z COVID-19, což je důkaz toho, že imunitní systém je schopen úspěšně bojovat s virem. Poprvé však, díky sledování pacientky s mírným až středně závažným případem viru bez předchozích zdravotních problémů, výzkum identifikoval čtyři typy imunitních buněk, které byly v boji proti COVID-19 přítomny.
Žena (47 let) z čínského Wu-chanu byla přijata s potvrzením na onemocnění COVID-19 v nemocnici v Austrálii, kde se léčila po dobu 14 dní. Tři dny před zlepšením jejího stavu, byly v krevním řečišti spatřeny specifické buňky, které se objevují i u pacientů s chřipkou zhruba ve stejném období, tedy přibližně 3 dny před zotavením. Sken hrudníku pacientky ukázal, že po přítomnosti imunitních buněk došlo k vyčištění plic nemocné.
Jak toto zjištění může pomoci?
Když je známo, kdy dochází k různým reakcím, lze předpovědět, kdy se pacient začíná zotavovat z virového napadení. Navíc takové zjištění může pomoci „urychlit“ vývoj vakcíny pro potenciální léčbu infikovaných osob.
Jaké jsou další kroky?
Dalším krokem pro vědce je zjistit, proč byla imunitní reakce v horších případech slabší. Nyní je tedy důležité pochopit, co u pacientů, kteří zemřeli nebo trpí vážným onemocněním, chybí nebo se liší. Jedině tak je možné je chránit.
Obrázky: Pixabay