Odborníci zatím připisují zvýšený počet nemocných respiračními viry faktorům, jako je přeplněnost vnitřních prostor. Nová studie však naznačuje, že hlavní příčinou je imunitní reakce, která byla dosud neznámá. Tato reakce vysvětluje, proč jsme nejvíce ohroženi virovými infekcemi v období zimy. Vědci tvrdí, že se vše odehrává v našem nose.
Reakce se odehrává v nose
Nos je první obrannou linií lidského těla proti všem patogenům (virům, bakteriím atd.), které napadají jeho vnitřek organismu skrze dýchání. Když nos funguje správně, rychle detekuje patogenní mikroorganismy a zahájí akci, která je zachytí a zaútočí na všechny nežádoucí návštěvníky. Za tento boj jsou zodpovědné extracelulární vezikuly.
Tyto extracelulární vezikuly byly poprvé detekovány v roce 2018. Jsou to malé sáčky naplněné tekutinou, které se uvolňují do sliznice, jež pokrývá vnitřek nosu. V roce 2018 vědci zjistili, že určité buňky v přední části nosu uvolňují miliardy z těchto vezikul, jakmile vdechnete bakterie. Stejná studie ukázala, že vezikuly přenášejí ochranné antibakteriální bílkoviny ze sliznice z přední části nosu do zadní a podél dýchacích cest. Tímto způsobem brání vstupu patogenů hluboko do těla.
Nová studie zabývající se viry
Vědci chtěli zjistit, zda se stejný mechanismus aktivuje, když vdechujeme viry. Je to proto, že viry způsobují některé z nejčastějších infekcí dýchacích cest. Jak odborníci uvádějí, vystavili skupinu dobrovolníků jednomu koronaviru a dvěma rhinovirům. Tyto viry se skrývají za běžným nachlazením.
Shutterstock
Analýzou vzorků z nosů dobrovolníků vědci zjistili, že vdechování těchto virů také uvolňuje extracelulární vezikuly. Je tu však jeden problém, a sice okolní teplota. V zimě je vzduch, který dýcháme, chladnější než po zbytek roku. Když vědci vystavili účastníky studie teplotě 4,4 stupně Celsia po dobu 15 minut, teplota uvnitř jejich nosu klesla o 5 stupňů Celsia. To mělo za následek znatelné snížení uvolňování extracelulárních vezikul, jakmile byly znovu vystaveny viru. Ve skutečnosti byly produkované vezikuly téměř o 42 % nižší než při normální pokojové teplotě. Navíc vykazovaly narušený antivirový účinek, protože jejich antivirové proteiny byly ovlivněny chladem.
„Objevili jsme nový imunitní mechanismus v nose, který je neustále napadán prostředím. Také jsme zjistili, že tyto útoky mohou podkopat ochranu, kterou poskytuje,“ řekl vedoucí výzkumník. „Otázkou nyní je, jak můžeme tento přírodní jev využít ke zvýšení ochrany poskytované nosem, zejména v zimních měsících.“
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Jacionline.org