Vědci zjistili, že náš mozek po zástavě srdce ještě stále pracuje. Jaké vzpomínky mají lidé, co prožili svou vlastní smrt a jak moc je to poznamenalo?

Nové výzkumy tvrdí, že mozková činnost několik vteřin po zástavě srdce stále pracuje, což znamená, že si uvědomujeme svou vlastní smrt i to, že jsme stále uvězněni uvnitř svého mrtvého těla. Několik přeživších, kteří prožili klinickou smrt a opětovně byli přivedeni k životu, dokázalo popsat, co se kolem nich dělo poté, co jejich srdce přestalo bít.

Důkazy naznačují, že mrtvý člověk dokonce slyší, že byl lékaři prohlášen za mrtvého. Studie, která se zabývala případy srdečních záchvatů v Evropě a v USA zjistila, že lidé, které potkala tato příhoda, jsou po zkušenosti jiní. Ale na rozdíl od filmů, pacient se nevrátí k životu se vzpomínkami, které prožil během klinické smrti a nepronásledují ho vize z minulosti.

Ale přesto jsou tito lidé schopni popsat práci lékařů a zdravotních sester a mají povědomí o rozhovorech a vizuálních věcech, které by jim jinak nebyly známy. Ovšem po zástavě srdce „myslící část“ v mozku neumírá, ale pouze zpomaluje a mozkové buňky tak dokáží být aktivní ještě několik hodin po zástavě srdce.

Resuscitace u pacienta, jehož srdce se právě zastavilo, vysílá asi 50% krve do mozku, což stačí, aby zahájil svou funkci. Čím déle resuscitace trvá, tím mozkové buňky umírají pomaleji. Cílem výzkumu jsou znalosti ohledně toho, co se stane s mozkem po zástavě srdce a zdali vědomí pokračuje po smrti a jak dlouho. Výsledky studie by měly zlepšit kvalitu resuscitace a předejít poranění mozku při obnovení tepové frekvence.

zdroj: www.dailymail.co.uk