Přemýšlíte nad veganskou stravou? Než razantně změníte jídelníček, zjistěte, zdali je vůbec zdravý

Uvažujete-li o změně jídelníčku, je dost možné, že přemýšlíte o vegetariánské nebo veganské stravě. Veganská strava zcela vyřazuje živočišné produkty, což znamená, že jsou pro vás maso, drůbež i mléčné výrobky minulostí. I když si takovou stravu dokážete představit a je vám blízká, vždy je důležité nejdříve zhodnotit, zdali je takový jídelníček vůbec zdravý.

Co je veganská strava?

Ať už se stanete veganem pouze na dočasnou dobu nebo chcete nadobro přejít na rostlinnou stravu, je nejdříve potřeba zvážit, zdali je pro vaše zdraví prospěšná. Veganská strava však není vždy zdravá a do značné míry závisí na jednotlivci a na tom, jak si jídlo naplánujete. Veganský jídelníček se také liší od čistě rostlinné stravy, stejně jako od vegetariánské stravy.

Začátečníci mají tendenci se silně zaměřovat na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy a semena. Tato strava je skvělá pro snížení příjmu masa nebo živočišných produktů. Vegetariánská strava zakazuje maso, ale ne mléčné výrobky, což znamená, že vegetariáni mohou získat více klíčových živin, jako jsou bílkoviny a vápník, prostřednictvím mléčných výrobků.

Veganská strava je na druhé straně založena na vynechání všech živočišných produktů. Vyřazuje proto maso, ryby, drůbež a mléčné výrobky, včetně sýrů a mléka. Na rozdíl od rostlinné stravy však vegani nemusí vynechávat zpracované potraviny, jež mohou mít vysoký obsah cukrů a nasycených tuků.

Je veganská strava zdravá?

Vyloučení živočišných produktů z vaší stravy může mít obrovské přínosy pro vaše zdraví, zvláště pokud se soustředíte na konzumaci rostlinných potravin a omezujete jakékoli zpracované potraviny na minimum. Nutriční specialisté však varují, ne všechny veganské jídelníčky jsou zdravé. Rostlinné diety s sebou nesou riziko, že člověk nedosáhne dostatečného příjmu bílkovin, vitamínů a minerálů. Tato rizika lze překonat výběrem správných veganských potravin a doplňků stravy. Veganům se doporučuje užívat B12, jód, železo a vápník.

Dočasný veganský jídelníček pro hubnutí

Pokud jste někdy chtěli držet veganskou stravu kvůli hubnutí, budete potěšeni, když vám nyní sdělíme, že zdravá a vyvážená veganská strava vám skutečně může pomoci zbavit se nechtěných kil navíc. Mezi další výhody vynechání masa může patřit snížení rizika cukrovky 2. typu a vysokého krevního tlaku. Zvýšená konzumace rostlinných potravin také poskytuje 30 g vlákniny každý den, což výrazně podporuje zdraví střev, zatímco ovoce a zelenina jsou skvělými zdroji vitamínů a minerálů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Ncbi.nlm.nih.gov