Vaječné skořápky nevyhazujte, jsou pro vaši zahrádku hotový poklad. Využít je můžete hned několika způsoby

Sbírání vaječných skořápek není jen nějaký zahradnický rozmar. Jejich užitečnost na vaší zahradě, ale i v domácnosti, je naprosto výjimečná. Můžete je použít jako hnojivo, ale i organickou zbraň k hubení škůdců. Na zahradě je můžete využít hned několika způsoby. Stačí je jen opláchnout, nechat vyschnout a počkat na jejich chvíli.

Hnojivo

Když se rozemleté vaječné skořápky zapracují do půdy, dodají vašim rostlinám spoustu vápníku. Ačkoli jsou pro zdravý růst nejdůležitější dusík, fosfor a draslík, vápník je nezbytný pro stavbu zdravých buněčných stěn rostlin. Vaječné skořápky složené z uhličitanu vápenatého jsou vynikající způsob, jak zavést tento minerál do půdy. Vzhledem k tomu, že trvá několik měsíců, než se vaječné skořápky rozpadnou, kořeny rostliny budou vápník absorbovat postupně.

Hubení škůdců

Věděli jste, že jelen nesnáší vůni bílku? Ano, bude se držet stranou od vaší zahrady. Záleží však, jací tvorové vás na zahradě obtěžují nejvíce. Pokud je to lesní zvěř, vaječné skořápky jsou ideální. Zatímco však jeleni vůni bílku nesnášejí, hlodavci ji milují. Spousta zahrádkářů doporučuje drcené vaječné skořápky také jako repelent proti slimákům a šnekům.

Klíčení semen

Vaječné skořápky také můžete použít pro počáteční klíčení semen. Vymyjte je a nechte dobře proschnout. Použijte především ty hlubší poloviny. V tomto případě je také dobré je sterilizovat. Můžete je vložit do trouby předehřáté na 200 stupňů na 30 minut. Vzhledem k tomu, že jsou vaječné skořápky biologicky odbouratelné, jsou vynikajícím bezodpadovým nástrojem pro klíčení semen. Jakmile se objeví první klíčky, můžete je zasadit i s vejcem přímo do půdy, nezapomeňte však na dno skořápky vytvořit dírku.

Krmivo pro ptáky

Stejně jako rostliny, i ptáci těží z trochy vápníku z vaječných skořápek. Chcete-li připravit krmivo pro ptáky, začněte sterilizací skořápek tak, že je po upečení jídla necháte v troubě. Poté je rozdrťte na jemné kousky a smíchejte s oblíbeným zobem pro ptáky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gardenista.com