Příznaky ekzému a jak jeho projevy zmírnit. Zapojte do léčby i zvlhčovač vzduchu

Kůže je komplexní bariéra, která nás chrání před živly, reguluje naši teplotu, dodává pleti tón a umožňuje nám dotýkat se a cítit teplo i chlad. Je silná, ale citlivá, snadno se podráždí nebo zraní. Chladné a sušší počasí pokožku může nepříjemně ovlivnit. Teplotní výkyvy mohou být horší pro lidi s kožními onemocněními, jako je například ekzém.

Co je ekzém?

Ekzém je skupina onemocnění charakterizovaná suchou, zarudlou a svědivou pokožkou. Chladný a suchý vzduch narušuje a oslabuje přirozenou bariéru těla, ovlivňuje jeho schopnost chránit se před živly a zhoršuje příznaky ekzému. Svědění a zánět často nezmírní pouhé zvlhčení vzduchu. Níže se podíváme, jaké jsou projevy ekzému a jak příznaky zklidnit.

Příznaky ekzému

Termín ekzém zahrnuje řadu stavů charakterizovaných svěděním a zánětem kůže. Ta může být suchá a citlivá, mít vzhled podobný vyrážce, změnit barvu nebo mít drsný, kožovitý nebo šupinatý vzhled. Existuje 7 druhů ekzému, z nichž každý má svůj vlastní soubor příznaků a také spouštěčů. Kožní problém je celkem běžný, milióny lidí trpí alespoň nějakou formou ekzému. Atopická dermatitida je nejběžnější formou a obvykle se vyskytuje u lidí s jinými existujícími alergiemi. Často začíná už v dětství a tvoří se v záhybech kolen a loktů.

Příčiny rozvoje ekzému

Příčiny ekzému nejsou známy, ale má se za to, že kombinace genů a spouštěčů prostředí aktivuje imunitní systém a vede k zánětu. Ekzém lze mírnit volně prodejnými léky nebo léky na předpis, fototerapií nebo biologickými léky. Ovšem léčba jako taková neexistuje.

Prevence rozvoje ekzému

Rozvoj ekzému může být způsoben vystavením dráždivým látkám, jako je mýdlo nebo detergenty, vnějšími faktory a alergenům, například roztočům, pylu a srsti domácích zvířat. Stres, přílišné horko nebo chlad, pot, voda nebo i špatné textilie mohou vyvolat příznaky ekzému. Každý druh je však jiný, proto je potřeba vědět, co spouští rozvoj ekzému u vás.

Je tedy důležité vyhnout se faktorům, které příznaky ekzému spouštějí. Udržujte pokožku hydratovanou a aktivně ji lečte při prvních známkách kožních potíží. Poraďte se s dermatologem nebo v lékárně, kde vám mohou prodat volně prodejné léky na zmírnění ekzému. Také víme, že chladné a suché podmínky mohou zhoršit známky ekzému, pořiďte si proto domů zvlhčovač vzduchu, který zvýší úroveň vlhkosti okolního prostředí. Vlhkost pomáhá udržovat normální funkci pokožky. Než si jej však koupíte, poraďte se s lékařem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Clevelandclinic.org