Malá kapsička na džínách. K čemu slouží a jaká je její historie?

Bez ohledu na to, jak často džíny nosíte, jsme si jistí, že jste si všimli přítomnosti malé kapsy na přední straně kalhot, ale nikdy jste příliš nepátrali po jejím účelu. Zdá se, že je vlastně zcela zbytečná, nic do ní nevložíte. I sebemenší předmět bude vtisknutý do kapsičky příliš natěsno. Proč ji tedy výrobci dávají téměř na všechny kalhoty?

Malá kapsička v džínách

Na tuto otázku existuje pravděpodobně mnoho odpovědí, ale pouze jedna je správná. Pokud si myslíte, že je toto místo určeno, abyste do něj házeli mince, knoflíky nebo lístky od autobusu, tak se mýlíte. Řešení této hádanky se datuje až do roku 1873.

Tehdy Levi Strauss zahájil svou práci. A i když si to dnes lze jen těžko představit, první džíny měly pouze jednu kapsu vzadu a dvě vpředu. Aby však džínové kalhoty byly pro pracovníky praktičtější, přidal džínový magnát do svých návrhů jednu kapsu vzadu a malou vepředu. Proč?

K čemu slouží malá kapsička u džínů?

Když vezmeme v úvahu, že se výroba prvních džínů traduje do poloviny 19. století, ve stejné době se těšily velké oblibě i kapesní hodinky. Ty muži nejčastěji schovávali do kapsičky ve vestě, ovšem v této době existovala i povolání, která nošení vest příliš neumožňovala. Společnost na výrobu džínů však chtěla těmto mužům pomoci, aby stále měli pojem o čase, tak přidala drobnou kapsičku. Byla dostatečně velká, aby se do ní kapesní hodinky vešly a dostatečně malá, aby v ní dobře držely a nevypadly při práci.

V dnešní době však už neslouží svému účelu, stále častěji upouštíme od nošení hodinek nebo je nepotřebujeme sundavat. Přesto se žádný z výrobců džínů po téměř 170 letech nerozhodl tento prvek odstranit. Dobře, protože by bylo těžké si džíny bez malé kapsičky představit, že?

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Insider.com