Velká neznámá kolem koronaviru. Jaká je možnost, že se jeden člověk nakazí dvakrát

Zdravotničtí pracovníci v čínském Wu-chanu zaregistrovali několik případů, kdy pacienti opustili nemocnici beze stop koronaviru v těle, ale následně byli podruhé pozitivně testováni na COVID-19. Celkově se zdá, že až 10% pacientů s koronavirem bylo opětovně infikováno, přestože vědci tvrdí, že je velmi nepravděpodobné, že virus udeří dvakrát na jednu osobu.

COVID-19 funguje jinak než jeho předchůdci

Tyto četné případy znovuinfikování zanechávají vědce zmatené. Zdá se, že COVID-19 funguje odlišně od svých předchůdců SARS a MERS-CoV. Tyto dva viry nikdy nenakazily stejnou osobu dvakrát. Každý virus, který by to dokázal, by porušoval virologické zákony. Během virové infekce totiž tělo pacienta vyvíjí protilátky, které jsou velmi specifické vůči viru, jímž byli napadeni. Poté, co se pacient zotaví, protilátky nezmizí, pouze přecházejí do hibernace a jsou připravené se kdykoli probudit, pokud by se stejný virus pokusil o útok. I pacienti, kteří byli znovu nakaženi koronavirem, tyto protilátky vykazovali.

Spolehlivost testování

Incidenty vyvolaly otázky ohledně spolehlivosti testování nukleových kyselin, které nemusí být při detekci zničení viru u vyléčených pacientů spolehlivé. Je možné, že koncentrace viru byla v tělech těchto lidí tak nízká, že nebylo možné jej určit a spustila tak další vlnu onemocnění. Dalším vysvětlením mohou být problémy s imunitní systémem, což znamená, že se nevytvořily protilátky. To je také důvod, proč podrobněji zkoumat imunitní reakce na koronavirus.

Ačkoli se opětovné nakažení koronavirem jeví jako nepravděpodobné, není zcela nemožné. Zdůrazňuje tak význam monitorování pacientů, kteří působí jako vyléčení.

Obrázky: Freepik