Věnujte pozornost změnám, které pociťujete každý den. Podivný symptom na nohou je předzvěstí srdečního selhání

Srdeční záchvaty jsou obvykle důsledkem chronických srdečních stavů, které se v průběhu času pomalu vyvíjejí, a vy tak můžete riziko infarktu výrazně snížit. Je tedy vhodné, abyste si nechali stav vašeho srdce pravidelně vyšetřovat.

PAD

Někteří odborníci varují zejména před onemocnění periferních tepen (PAD), které v současné době postihuje velkou část populace nad 40 let. U pacientů s PAD způsobuje nahromadění tukových plaků zúžení nebo zablokovaní tepny, což může v konečném důsledku vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Stav cév na nohou

PAD se může odehrávat v jakékoli cévě, ale je častější v nohách než v pažích. U mnoha lidí může toto zablokování dolních končetin přispět k obtížné chůzi, chronickým bolestem nohou nebo necitlivosti. Plak však může částečně nebo úplně blokovat průtok krve velkými nebo středně velkými tepnami v srdci, mozku, pánvi, nohou, pažích nebo ledvinách. Kromě toho, že způsobuje onemocnění periferních tepen, blokády v těchto tělesných oblastech mohou vést k ischemické chorobě srdce, zánětu osrdečníku nebo onemocněním krční tepny či ledvin.

Chronicky studené nohy

Pokud si často všimnete chladu v dolní části nohou nebo chodidel, měli byste zpozornět. To může být způsobeno špatným oběhem kvůli zablokování tepen. Z tohoto důvodu odborníci varují, že byste neměli přijímat tento příznak jako běžný symptom stárnutí. Když se plak hromadí v tepnách, snižuje se průtok krve. To snižuje množství kyslíku a dalších živin, které se dostávají do těla. Pokud je průtok krve do srdce přerušen, může to nakonec vést k infarktu. Podobně, pokud se v těchto úzkých tepnách vytvoří sraženina a omezí průtok krve do mozku, může to mít za následek mrtvici.

Dejte si pozor na tyto příznaky

Pokud je váš srdeční stav důsledkem poškození cév – jako v případě onemocnění periferních tepen – můžete si všimnout bolesti na hrudi, tlaku na hrudi, dušnosti, necitlivosti nebo slabosti končetin či bolesti krku, čelisti, hrdla a pocitu chladu v nohou nebo pažích.

Kdy kontaktovat lékaře?

Pokud máte zkušenosti s některým z příznaků uvedených výše, měli byste ihned kontaktovat svého lékaře. I když však nemáte žádné příznaky PAD, můžete přesto požádat o screening, pokud jste starší 65 let, starší 50 let s cukrovkou nebo kouříte a v rodinné anamnéze se vyskytují srdeční choroby. Na prevenci nikdy není příliš brzy – může vám zachránit život.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.orgBestlifeonline.com