Nemoc z nemoci: Viry, které mohou být příčinou rozvoje rakoviny

Přestože je rakovina stále jednou z nemocí, na kterou neexistuje lék a lékaři přesně nevědí, co ji spouští, je známo, že životní styl a dědičné faktory hrají velkou roli v jejím rozvoji. Co však není zcela běžně v povědomí lidí, že ve vzácných případech mohou být příčinami vzniku rakoviny viry.

Jak mohou viry způsobit rakovinu?

Virus proniká do zdravé buňky. Připojí se k buněčné DNA a snaží se změnit genetický kód, čímž dává pokyn k nezvyklému růstu buněk. To způsobuje, že se buňky chovají abnormálním způsobem. Některé abnormální buňky se nekontrolovaně množí a vytvářejí rakovinný nádor. Většina virů, jako jsou ty, které způsobují nachlazení a chřipku, se nikdy nedostanou do fáze, kdy by mohly způsobit množení abnormálních buněk a tím vytvářet tumor. Jen málo virů bylo spojováno s rakovinou. Některé jsou však zcela běžné.

Virus Epstein-Barrové (EBV)

Tento virus je nejlépe známý pro mononukleózu, kterou způsobuje. Většina lidí v určitém okamžiku dostane EBV, ať už skutečně onemocní nebo ne. EBV zůstane ve vašem těle po celý život, obvykle bez problémů. EBV však někdy může způsobit typ lymfomu, rakovinu lymfatického systému. Ačkoli neexistuje žádná vakcína proti viru Epstein-Barrové, můžete omezit svou expozici tím, že nebudete sdílet osobní věci, jídlo, nápoje nebo líbat někoho, kdo jej má.

Hepatitida typu B a C

Tyto viry se přenášejí kontaktem s infikovanou krví a pohlavním stykem s infikovanou osobou. Lidé s těmito viry trpí hepatitidou (zánět jater). Pokud infekce trvá příliš dlouho, může trvale poškodit játra (cirhóza). Cirhóza pak může vést k rakovině jater. Ačkoli léky mohou pomoci zbavit se hepatitidy C, léky na hepatitidu B ji nevyléčí. Mohou jen pomoci snížit pravděpodobnost poškození jater a rakoviny jater. K dispozici je vakcína proti hepatitidě B.

Lidský herpes virus 8 (HHV-8)

Tento virus se přenáší hlavně slinami, ale může se přenášet i pohlavním stykem nebo krví. Ačkoli u většiny lidí, kteří jej mají, nezpůsobuje žádné příznaky, může způsobit Kaposiho sarkom, zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem. Bezpečný sex s používáním kondomů a omezením počtu sexuálních partnerů může snížit pravděpodobnost nákazy lidským herpes virem 8.

Virus lidské imunodeficience (HIV)

HIV se přenáší kontaktem s infikovanou krví a nechráněným pohlavním stykem s infikovanou osobou. Ačkoli je HIV nejznámější tím, že způsobuje AIDS, infikuje bílé krvinky a obecně oslabuje imunitní systém. To zvyšuje riziko všech druhů onemocnění, včetně rakoviny. HIV je spojen s Kaposiho sarkomem, lymfomem, rakovinou krku a rakovinou konečníku.

Lidský papilomavirus (HPV)

Tento virus může infikovat kůži nebo sliznice. Někdy způsobuje genitální bradavice. HPV se můžete nakazit sexuální aktivitou a většina sexuálně aktivních lidí se může v životě nakazit alespoň jednou HPV infekcí. Obvykle váš imunitní systém odstraní infekci sám, ale někdy může HPV způsobit rakovinu děložního čípku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.clevelandclinic.org, Webmd.com