Vitamín D – proč je důležité rozpoznat příznaky, kterými nás tělo varuje, že trpí jeho nedostatkem a jaké skupiny lidí patří mezi ohrožené

Zatímco spousta lidí získává vitamín D ze správných potravin a slunečního světla, stále je asi 50% populace ohroženo jeho nedostatkem. Ten může způsobit bolest kostí, svalovou slabost a v těch vážnějších případech vede k tenkým, křehkým a deformovaným kostem. Proto je velmi důležité rozpoznat znaky, kterými nás tělo varuje, že trpí nedostatkem vitamínu D.

Lidé s tmavší pokožkou

Lidé s tmavší pokožkou potřebují až 10x více slunečního světla než lidé se světlou pletí. Pigment působí jako přírodní opalovací krém, takže čím více ho člověk má, tím více času je třeba na slunci trávit. Proto jsou lidé s tmavší pletí více náchylní pro nedostatek vitamínu D.

Je vám přes 65 let

Lidé nad 65 let jsou také vystaveni většímu riziku nedostatku vitamínu D, proto jej produkují méně než mladší lidé i přesto, že jsou na slunečním světle stejně dlouhou dobu.

Jste náladoví a v depresi

Dle studií bylo zjištěno, že lidé s nízkou hladinou vitamínu D jsou 11x více depresivní než lidé s dostatkem vitamínu D.

Nadváha, obezita a vysoká svalová hmota

Vitamín D je rozpustný v tucích, což znamená, že osoby s vyšším procentem tuku v těle potřebují více vitamínu D než ostatní lidé. To stejné platí i pro jedince s velkou svalovou hmotou.

Bolest kostí a svalů

Chybí-li vám vitamín D, máte větší pravděpodobnost, že budete trpět bolestí zad a kostí v nohách, žeber nebo kloubů.

Studený pot na čele

Jedním z prvních příznaků nedostatku vitamínu D je studený pot na čele.

Problémy s trávením

Gastrointestinální problémy ovlivňují schopnost těla ukládat tuk a mohou vést k nižší absorpci vitamínu D, který, jak už bylo řečeno, je rozpustný v tucích.

Zaznamenali jste u sebe některý z těchto příznaků? Dejte nám vědět do komentářů vaše zkušenosti a neváhejte článek sdílet se svými přáteli a rodinou.

Zdroj: viralnova.com