Vitamíny, které mají zásadní roli v boji s koronavirem

Vitamín D je už spoustu let jedním z nejpopulárnějších doplňků stravy, protože jeho nedostatek souvisí s celou řadou zdravotních problémů, od cukrovky přes různé záněty až po srdeční choroby. Účinky vitamínu D byly dokonce studovány i na pacientech infikovaných koronavirem a jak se ukázalo, v boji proti COVID-19 hraje důležitou roli.

Kolik vitamínu D bychom měli užívat?

Nedostatek vitamínu D je dosud obrovských problémem, který postihuje přibližně jednu miliardu lidí na Zemi. Zejména se jedná o oblasti, kde jsou lidé méně vystaveni slunečnímu světlu. Navíc, kvůli epidemii se všichni pohybujeme venku na čerstvém vzduchu mnohem méně, což znamená, že se zásoby vitamínu D v našem těle tenčí a rychleji vyčerpávají. Proto je třeba vitamín D pravidelně doplňovat, zvláště jste-li uzavřeni doma. Jedná se o dávku asi 10 mikrogramů denně.

Může vitamín D chránit pře koronavirem?

Studie ukázaly, že lidé s nedostatkem vitamínu D mají zvýšené riziko nákazy COVID-19 a příznaky jsou u nich vážnější. Dle odborníků má vitamín D protizánětlivé účinky a některé výzkumy naznačují, že může snížit imunitní reakci těla na viry. Což je důležité především z toho důvodu, že u mnoha pacientů je nadměrná imunitní odpověď na virus velkým problémem, jelikož tělo bojuje proti patogenu zánětem, který může být pro pacienta nebezpečný. Vše má ale svá pravidla, i konzumace vitamínu D. Neznamená to totiž, že jej teď do sebe budeme házet po kilech. Při doplnění vitamínu D je nezbytné vědět následující:

  • U dětí ve věku od 1 do 10 let mohou být dávky vyšší než 50 mikrogramů denně už škodlivé.
  • Kojenci do 12 měsíců mohou dostávat až 25 mikrogramů denně.
  • Dospělí mohou užívat více než 100 mikrogramů denně, doporučené množství je však 10 mikrogramů denně.

Jaké další vitamíny bychom měli užívat?

Obecně je důležité při situacích, jako je ta současná, doplňovat zásoby vitamínů, nejen vitamínu D, ale například i vitamínu K. Studie prokázaly, že obětí koronaviru se stalo vyšší procento lidí, kteří neměli dostatek tohoto vitamínu. Hraje totiž důležitou roli při srážení krve a nachází se v některých sýrech a zelenině (okurky, růžičková kapusta, špenát a květák). Doporučuje se nejen kvůli koronaviru, ale také proto, že prospívá krevním cévám, kostem a plicím.

Obecným posilovačem imunity je vitamín C, jenž může také pomáhat v boji proti koronaviru. Kombinace vitamínu C a D může posílit naše tělo a zmírnit příznaky způsobené virem.

Obrázky: Freepik