Víte, co znamená malá jizva v horní části levé ruky? Před čím nás vlastně chrání?

Většina z nás ví, že se jedná o očkování z dětství, ale proti čemu? Jedná se o vakcínu, která byla používána až do 70. let a chrání nás před virem variola, který způsobuje neštovice. Jakmile byla injekce aplikována, vznikla bublina a následně strup, který se zahojil během několika týdnů. Lékaři použili rozdvojenou jehlu, jež byla ponořena do roztoku. Po proniknutí do kůže bylo postupně přidáváno malé množství roztoku, který tvořil puchýřky. Proto nám zůstala kruhová jizva.

Co se stane po očkování?

Na místě vpichu dochází k mírnému otoku, který trvá 6 – 8 hodin. Poté se zmenší a za následujících 6 – 8 týdnů se objeví jiný otok, připomínající kousnutí od komára. Tento otok začíná růst a vytváří puchýřek, který praskne, uvolní kapalinu a vytvoří malý vřídek. Po jeho uzdravení zůstává jizva, kterou už všichni dobře známe.

Po 70. letech

V západních zemích byly po 70. letech neštovice vyloučeny, takže již nebylo nutné očkování. To pouze tehdy, pokud někdo cestoval do zemí, kde se virus variola ještě vyskytoval. V 80. letech byl virus variola zcela odstraněn a nyní již nepotřebujeme vakcínu proti neštovicím.

zdroj: www.feelhealthylife.com