Víte, jaká tajemství se skrývají pod víčky plastových lahví? Prozradíme vám ta nejvíce nebezpečná

Ačkoli se v dnešním světě, plném varování před hrozbou plastů, snažíme používání plastových lahví eliminovat, nedají se z naše života odstranit nadobro. Ale když už je tedy kupujeme, víme vůbec, jaká tajemství se skrývají pod víčky? My už ano a chceme se o tyto informace s vámi dnes podělit.

Proč bychom neměli plastové láhve používat znovu a znovu?

Plastová láhev může obsahovat nebezpečné chemikálie. Z jakého druhu plastu byla vyrobena, můžete vyčíst ze speciálních značek v podobě očíslovaných trojúhelníků. Láhev označená číslem 1 (PET) je bezpečná pouze pro jedno použití. Když se tato láhev otevře a je vystavena kyslíku nebo vysokým teplotám, včetně slunečního světla, uvolní do vody toxické látky. Vyhnout byste se měli především lahvím označeným 3 nebo 7 (PVC a PC), protože vypouštějí toxické chemikálie, které mohou proniknout do potravin a nápojů a mohou vést až k vážným zdravotním problémům. Pro opakované použité jsou vhodné láhve 2 a 4 (HDPE a LDPE) a 5 (PP), které jsou relativně bezpečné, pokud v nich uchováváte pouze studenou vodu a pravidelně je dezinfikujete.

Bakterie a hlavní hygienické poruchy

Pít vodu z použité plastové láhve je téměř to samé jako olizovat záchodové prkénko nebo psí hračky. Počet bakterií v takových lahvích často přesahuje bezpečnostní hranice. Láhev je třeba pravidelně omývat teplou mýdlovou vodou, octem nebo antibakteriální ústní vodou. Pokud na to budeme zapomínat, vytváříme ideální podmínky pro růst bakterií. Ale i přes tato opatření stále existuje riziko, že dostaneme otravu z jídla nebo dokonce hepatitidu. Většina bakterií totiž žije na obtížně dostupných místech, tam, kde je těžké je smýt. Víčko a hrdlo láhve je tak plné bakterií, které spolkneme společně s vodou. Chcete-li být co nejvíce chráněni, používejte brčko.

Odkud voda pochází?

Spousta společností na obalu uvádí, že voda pochází ze zdroje. Ale pravdou je, že veliké množství vody, které si zakoupíte v láhvi v obchodě, je totožné s vodou, jež vám teče doma z kohoutku. Věnujte pozornost nejmenšímu písmu na obalu, tam se totiž můžete dočíst skutečnou pravdu.

Používáte plastové obaly nebo dáváte přednost sklu či lahvím na jedno použití? Dejte nám vědět své názory do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: interesno.fun