Vnímáme nejen očima, ale také ušima. Pocity, jaké může náš hlas vyvolat v ostatních lidech

I když se tak na první pohled nemusí zdát, vnímáme ostatní lidi nejen svýma očima, ale také ušima. Podle toho, jak nám zní hlas dotyčné osoby, vytváříme si o ní obrázek, zdali je nám sympatická či nikoli. Přečtěte si, na co všechno se soustředíme, když na nás jiní lidé promluví, a jaké pocity se v nás probouzí.

Hlasitost

Příliš hlasitý nebo naopak příliš tichý hlas v nás probouzí napětí. Někdy se můžeme cítit rozrušení a mít obavy.

Rychlost

Mluvit rychle nebo pomalu může vést ke zmatku a mrzutosti. Rychlost řeči nám ale může o druhém hodně napovědět. Například strach z nevyslechnutí může přispět k příliš rychlému mluvení a potíže s formulací slov, na druhou stranu dlouhé pauzy mohou znamenat nedůvěru k sobě samému a strach vyjádřit svůj názor ostatním.

Vysoký hlas

Jak víte, vysoký hlas je běžný především u dětí a dospívajících. Pokud člověk mluví tímto způsobem i jako dospělý, bude podvědomě vnímán jako nevyzrálý, nedospělý, i když mu je více než 40 let. Například pro partnery se taková osoba může zdát příliš dětinská a lehkomyslná a naivní. V práci může budit dojem nespolehlivého a nezkušeného zaměstnance.

Nízký hlas

Tichý hlas naopak přitahuje. Zdá se, že jeho majitelé vyzařují určitou moc, sílu a postavení a lidé kolem nich začínají být ve střehu. Takoví lidé působí vyzrále, zkušenější a moudřejší. Výsledkem pak je, že se na ně ostatní obracejí v naději na radu, ochranu a péči.

Obrázky: Freepik